Jak działają nebulizatory?

Lekarstwa produkowane są pod różną postacią, która ma wpływ na wchłanianie środka leczniczego, a tym samym na jego skuteczność. Tabletki, kapsułki, czopki, medykamenty wziewne – wszystkie mają jednak to samo zadanie, czyli dotarcie do miejsca zmienionego chorobowo.
Zanim wynaleziono inhalatory tłokowe, pacjenci ze schorzeniami płuc przyjmowali lekarstwa doustnie, a także stosowali tzw. parówki, czyli wdychanie ziół lub olejków eterycznych na gorącej wodzie. Była to metoda bardzo męcząca i nieprzyjemna, a już na pewno niewskazana dla dzieci oraz osób z pękającymi naczyniami krwionośnymi i nadciśnieniem. Obecnie stosuje się zaawansowane urządzenia, które umożliwiają przyjmowanie leków w wygodnej formie chmury rozproszonych kropelek.

Nowoczesny inhalator jest wyrobem medycznym przeznaczonym do terapii dróg oddechowych. Najczęściej leczone schorzenia to zwykłe infekcje, przewlekłe choroby, kaszel, przeziębienie, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, astma, choroby alergiczne. Nebulizator zmienia płynną postać leku w aerozol o mikroskopijnych kropelkach. Podczas wdychania leku pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Dzięki temu substancja aktywna ma szansę dotrzeć bezpośrednio nawet do dalekich części dolnych dróg oddechowych.

Inhalatory tłokowe i ultradźwiękowe służą do rozpylania nie tylko lekarstw, ale również zwykłej soli fizjologicznej, która ma na celu nawilżanie układu oddechowego. Nasze płuca i oskrzela, a także zatoki są nadwyrężone ciągłym przebywaniem w klimatyzowanych lub ocieplanych pomieszczeniach. Nie jest to stan naturalny dla człowieka, a do tego jeszcze płuca są obciążone przez wdychaniem spalin i dymu tytoniowego. Trzeba jednak pamiętać, że nebulizatory nie nadają się do tradycyjnych olejków eterycznych, jakie stosujemy do poprawienia drożności układu oddechowego. W tym przypadku wciąż należy stosować stare metody z gorącą wodą.

Nebulizatory mają niewielkie rozmiary, dlatego powszechnie stosowane są w domach do indywidualnej terapii. Dawniej były to spore maszyny, z których pacjenci korzystali na terenie danej placówki medycznej. Dzisiejsze inhalatory tłokowe są bardzo proste w obsłudze, a małe wymiary sprawiają, że można zabrać je w podróż. Dzięki temu nawet astmatycy i alergicy są w stanie podróżować w różne zakątki świata bez obawy o nasilenie się objawów choroby. Najmniejszą formą inhalatora są małe nebulizatory, w które wkłada się lekarstwo znajdujące się pod ciśnieniem. Po naciśnięciu wydobywa się niewielka chmura aerozolu, czyli jedna dawka leku.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.