Wiele kobiet cierpi z powodu bolesnych miesiączek. To zdecydowanie utrudnia normalne funkcjonowanie, kiedy przez kilka dni każdego miesiąca jest się wyłączonym z życia z powodu okropnych bólów brzucha, mdłości i biegunki. Jak sobie z tym radzić?
Najczęstsze i najbardziej kłopotliwe objawy w trakcie miesiączki
Na liście uciążliwych dolegliwości w trakcie okresu znajdziemy nie tylko ból. Nudności, biegunka, osłabiona odporność, konieczność częstego oddawania moczu, znużenie, drażliwość, płaczliwość, wybuchy złości, problemy z koncentracją i szybkością reakcji, a nawet omdlenia to wciąż nie wszystko, co może nękać kobietę w trakcie miesiączki. Jak to się dzieje, że ten naturalny stan może być aż tak kłopotliwy dla wielu kobiet? Czasem jest to spowodowane stosowaniem antykoncepcji w postaci spirali domacicznej, ale nie tylko.
Powody bolesnego miesiączkowania
Bolesne miesiączki dzieli się na pierwotne (hormonalne) i wtórne (organiczne). Hormonalne przyczyny bolesnych miesiączek oznaczają, że z powodu burzy hormonalnej produkowany jest nadmiar prostaglandyn, czyli substancji, które tworzą się w macicy pod wpływem progesteronu. W wyniku nadmiaru prostaglandyn błona śluzowa macicy złuszcza się oraz wywołuje intensywne i bolesne skurcze macicy.
Wtórne, bolesne miesiączkowanie, czy też inaczej organiczne, oznacza, że spowodowane jest ono stanami chorobowymi, nie tylko w okolicach macicy. Często ból jest skutkiem stanu zapalnego, w wyniku którego powstają nieprawidłowe zrosty między narządami znajdującymi się w miednicy mniejszej. Niekiedy ból spowodowany jest endometriozą, a innym razem niedoczynnością tarczycy. Należy pamiętać, że jeżeli miesiączki są niepokojąco bolesne i np. towarzyszy im biegunka, pojawiają się częściej niż co 21 dni, ból pojawia się kilka dni przed miesiączką i nie ustępuje po jej zakończeniu, jeżeli ból powoduje, że nie możemy normalnie funkcjonować, konieczna jest wizyta u ginekologa, bo może to oznaczać poważne choroby.
Sposoby na zwalczenie bólu
Na szczęście, aż w 70% przypadków ból można zwalczyć tabletkami przeciwbólowymi, których na rynku jest całe mnóstwo: No-Spa, Ibuprom Sprint Caps, Pyralgina, Paracetamol czy Ketonal. Jeżeli jednak nie chcemy faszerować się tabletkami, można spróbować kuracji ziołowych, np. pijąc rumianek, albo stosować ciepłe (ale nie gorące!) okłady, które działają rozkurczowo. Można także zastosować mało intensywne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie macicy.
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023
- Jak dobierać dobre lakiery hybrydowe? Poradnik - 15 września 2023