Udar mózgu – przyczyny, objawy i leczenie

W Polsce średnio, co 8 minut udar mózgu dotyka kolejną osobę. Ogólne przekonanie, że dotyczy on tylko osób starszych przestaje mieć uzasadnienie, gdyż coraz częściej chorują na niego również ludzie młodzi. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, m.in.—zła dieta, używki, stres czy zbyt mało snu.

Udar mózgu – czym jest?

Udar mózgu to choroba, w której dochodzi do zaburzeń związanych z dopływem krwi do mózgu, niedotlenieniem tkanek i uszkodzeniem ich funkcji. Zwykle skutkuje to obumarciem części narządu. Wyróżnia się dwa rodzaje udaru: niedokrwienny, zwany inaczej zawałem mózgu i krwotoczny, określany mianem wylewu.

„Zdecydowanie częściej mamy do czynienia z pacjentami, u których występuje udar niedokrwienny. Jest to około 80 – 85% przypadków. Główną przyczyną tego typu zaburzeń, jest niedokrwienie, czyli zatrzymanie dopływu krwi do mózgu, wywołane na skutek chorób serca m.in. wad zastawek, zaburzeń rytmu serca czy zawału. Rzadziej spotykany jest udar krwotoczny, potocznie określany wylewem. Ten rodzaj stanowi 15 – 20% przypadków zachorowań. Najczęściej spowodowany jest nadciśnieniem tętniczym, skutkującym wylewem krwi do mózgu”—wyjaśnia ekspert z Centrum Medycznego w Wolsztynie.

Udar mózgu – objawy

Choć wydaje się, że objawy udaru mózgu są charakterystyczne, łatwo można je przeoczyć. Niestety, skutki mogą być bardzo poważne. Udar uszkadza komórki ośrodków mózgowych odpowiedzialnych za kierowanie układem ruchu, mowy lub czucia. Może to powodować niedowład ciała, paraliż lub problemy z mową. Zatem, jak rozpoznać udar mózgu? Jakich objawów nie można bagatelizować? Wśród tych najczęstszych można wymienić:

  • zaburzenia mowy,
  • silny, kłujący ból głowy, prowadzący do wymiotów,
  • jednostronne drętwienie lub niedowład kończyn,
  • jednostronne zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia równowagi,
  • problemy ze zrozumieniem mowy,
  • utratę przytomności,
  • problemy z oddychaniem.

Udar mózgu – przyczyny

Jak pokazują statystyki, najczęstszą przyczyną udaru mózgu jest nieleczone, zaniedbane nadciśnienie tętnicze — osoby z wysokim ciśnieniem, są sześciokrotnie bardziej narażone na udar niż osoby z prawidłowym ciśnieniem.

Co więcej, te same statystyki wykazują, że znacznie częściej z udarem zmagają się mężczyźni, zaraz po zawałach i nowotworach jest on najczęstszą przyczyną umieralności w Polsce. Jednak nadciśnienie to nie wszystko, dwu-, a nawet trzykrotnie zwiększa się ryzyko udaru w przypadku osób chorych na cukrzycę lub choroby serca. W grupie ryzyka znajdują się także palacze.

Jak widać, przyczyny udaru mózgu mogą być różne, ale skutki zwykle są podobne. Najczęściej jest to jednostronny paraliż ciała o różnym stopniu nasilenia, bądź zaburzenia mowy lub widzenia.

Udar mózgu – leczenie

Wypowiedź eksperta z centrummedyczne.info:

„Udar mózgu śmiało, można porównać do tornada, które sieje spustoszenie w ludzkim organizmie. Dlatego bardzo duże znaczenie odgrywa tutaj pierwsza pomoc. Jak tylko uda się rozpoznać objawy, niezwłocznie należy wezwać pogotowie ratunkowe – czas, w którym pacjent trafi na oddział szpitalny, decyduje o szansach na przeżycie i zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Po zakończeniu terapii w okresie ostrym pacjent powinien poddać się rehabilitacji. Skuteczna fizykoterapia, stosowana w trzech postaciach — kinezyterapii, fizykoterapii i masażu, poprawia rokowania na powrót do zdrowia i sprawności. Niezwykle ważne są także odpowiednie ćwiczenia po udarze mózgu, które warto wykonywać samodzielnie w domu. Są to m.in., różnego rodzaju ćwiczenia manualne, czucia powierzchownego i kontroli chwytu czy czynności dnia codziennego. Trzeba pamiętać, że rehabilitacja po udarze mózgu może być bardzo skuteczna, ale pod warunkiem, że będzie długotrwała i sumienna”.

Udar mózgu – profilaktyka

Największą rolę w walce z udarem odgrywa profilaktyka pierwotna, która ma na celu zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia pierwszego udaru. Oczywiście, trudno wyeliminować wszystkie czynniki ryzyka, jednak stosując się do kilku prostych zasad, skutecznie możemy się przed nim uchronić.

Przede wszystkim należy kontrolować ciśnienie oraz poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Warto zadbać o dietę bogatą w warzywa i ryby, polubić aktywność fizyczną, ograniczyć spożycie alkoholu i bezwzględnie rzucić palenie – zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko udaru o 50%! Zadbajmy także o wypoczynek.

Stosując się do tych rad, nie tylko oddalimy zagrożenie udarem, ale też uchronimy serce przed zawałem i dłużej będziemy cieszyć się zdrowiem.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.