Choker pozłacany – modowy come back

Każdy wie, że moda lubi wracać. Jakiś czas temu wróciły także chokery, które kobiety na całym świecie pokochały z tempem błyskawicy, w tym największe światowe gwiazdy. Jeśli interesuje cię, skąd się wzięła moda na te nietuzinkowe naszyjniki, przeczytaj poniższy wpis.

Choker pozłacany – czym są, z czego są wykonane i jakie są ich rodzaje

Choker to naszyjnik noszony bardzo blisko szyi – podobnie do obroży. W związku z tym czasem nazywany jest dusikiem, chociaż jeśli choker będzie dobrany w odpowiednim rozmiarze, to wcale nie dusi.

Łańcuszek, aksamitka, koronka, satynowa tasiemka, sznurek, elementy metalowe czy rzemień – to niektóre tylko materiały, z których mogą być wykonane chokery. Dodatkowo mogą być zdobione zawieszkami, kamieniami czy nawet ćwiekami, wszystko zależy czy mają być kobiece i delikatne, czy bardziej wyzywające i rockowe. Bogatsza wersja tej biżuterii to choker pozłacany, złoty czy srebrny.

Chokery modne są nie tylko te wyglądające jak obroża, ale również tasiemki zapinane na szyi oraz długie kawałki rzemyka lub sznureczka, które można opleść kilkakrotnie wokół szyi, a końcówki można ozdobnie związać na wiele różnych i ciekawych sposobów, z których najpopularniejszym jest kokardka.

Choker pozłacany – historia chokerów

Zapewne niektórzy pamiętają chokery z lat 90. Wtedy nosiło się opaski na szyję wykonane z cienkich, splecionych w charakterystyczny ażurowy wzór linek, które idealnie były dopasowane do szyi. Wyglądały trochę jak tatuaż i nazywane były również „tatoo choker”. Jednak historia ich sięga znacznie wcześniej. Pojawiały się wielokrotnie w historii jako ozdoby lub naszyjniki mające symboliczne znaczenie. Były one m.in. znakiem rozpoznawczym lesbijek, czy francuskich prostytutek. Jednak ich początków można doszukiwać się w XVIII-wiecznej Francji. Prawdopodobnie były noszone wtedy przez kobiety, które okazywały w ten sposób pamięć o swoich bliskich, którzy zginęli podczas rewolucji francuskiej. Chokery mają też swój udział jako biżuteria kobiet z wyższych sfer. Widać więc, że chokerom nadawano różne znaczenia. Jednak dziś są biżuterią bez żadnego konkretnego przekazu, więc można je nosić bez obaw, ze w jakiejś sytuacji będzie to niestosowne.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.