Czy suplementy diety są nam potrzebne?

Dbanie o zdrowie to nie tylko spożywanie białek, węglowodanów, warzyw i owoców oraz tłuszczy. Dochodzą do tego witaminy oraz minerały, które bardzo często trzeba dostarczyć w formie suplementów diety. Dlaczego odgrywają one tak ważną rolę?

 

Jaka jest rola witamin w organizmie?

 

Witaminom nie przypisuje się jakichkolwiek funkcji odżywczych bądź energetycznych. Działają one regulacyjnie, co jest niezwykle istotne dla każdego człowieka. Wpływaj na funkcjonowanie całego organizmu i nie można się bez nich obejść. Witaminy do organizmu dostarczane są razem ze spożywanymi produktami, jednakże z reguły konieczne jest także wzbogacenie organizmu o odpowiednie suplementy diety. Każda z witamin przyjmowanych przez człowieka ma inne zadanie. Jedne z nich odpowiadają za właściwe funkcjonowanie mózgu, inne z kolei umożliwiają dobrą pracę wątroby oraz innych narządów. Warto zdawać sobie sprawę, że jedne witaminy rozpuszczają się w wodzie, jak chociażby B, C, PP oraz kwas foliowy, a inne z kolei w tłuszczach i mowa o witaminie A, D, E oraz K. Pierwszy rodzaj usuwany jest z organizmu przy pomocy potu oraz moczu, a z kolei witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach zostają zgromadzone w komórkach w ludzkim organizmie.

Warto mieć na uwadze, że jeśli dieta została odpowiednio stworzona przez człowieka nie istnieje większe prawdopodobieństwo na występowanie niedoborów. W organizmie można zauważyć braki witamin w przypadku, kiedy dieta już uboga. Zachowanie odpowiednich proporcji i co za tym idzie spożycie wystarczającej ilości witamin jest uwarunkowane zjadaniem pięciu porcji warzyw oraz owoców w ciągu dnia. Witaminy, które otrzymano w sposób naturalny różnią się od tych znajdujących się w środkach syntetycznych, jednakże są lepiej przyswajane przez ludzi (jest to związane chociażby z pożądanym połączeniem z cukrami).

Wśród najbardziej wartościowych witamin należy wymienić witaminę A, która umożliwia zachowanie zdrowego wzroku, witaminę B, która dobrze wpływa na skórę i na przebieg ciąże i witaminę C, która poprawia odporność.

 

Dlaczego nie można się obejść bez witamin?

 

Brak wystarczającej ilości witamin w organizmie określany jest mianem awitaminozy. Może chodzić zarówno o jedną, konkretną witaminę, albo wiele. Sytuacja ta ma miejsce, kiedy człowiek spożywa niewłaściwe pokarmy, jego dieta jest mało zróżnicowana, albo jego styl życia pozostawia wiele do życzenia. Nałogi także nie ułatwiają sytuacji, a wręcz sprawiają,  że witaminy są z organizmu wypłukiwane w zdecydowanie szybszym tempie. W związku z tym konieczne jest sięganie po suplementy diety, które wspomogą funkcjonowanie organizmu. Za przykład można podać Therm Line forte, Wita complex czy Wita-min. Brak witamin w organizmie rodzi szereg negatywnych zjawisk, może boleć głowa, pojawiają się zawroty głowy i ogólne osłabienie. Dochodzą do tego spadek energii, rozdrażnienie, problemy z oczami i złe widzenie. Brak witamin przekłada się także na gorsze samopoczucie, czego warto za wszelką cenę unikać.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.