Dermokosmetyki a kosmetyki

Dermokosmetyki różnią się od zwykłych kosmetyków składem i właściwościami leczniczymi. Stosuje się je do skóry wrażliwej.

Co to są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki, określane także kosmetykami aptecznymi, to produkty służące do zewnętrznej i miejscowej pielęgnacji skóry, które posiadają w swoim składzie substancje aktywne biologicznie. Dzięki temu wykazują nie tylko właściwości pielęgnujące, ale także lecznicze. Stworzone zostały przede wszystkim z myślą o cerze wrażliwej, przesuszonej i podrażnionej, ze skłonnością do alergii, atopii, egzemy i trądziku (młodzieńczego, różowatego i pospolitego). Przykładem są dermokosmetyki Cetaphil, które zaspokajają potrzeby bardzo wymagającej skóry. Tego rodzaju produkty powstają przy współpracy kosmetologów, laborantów chemicznych i lekarzy dermatologów. Można je kupić tylko w aptekach i sklepach firmowych.

Czym różnią się dermokosmetyki od kosmetyków?

Główną różnicą pomiędzy dermokosmetykami a kosmetykami drogeryjnymi jest ich skład. Kosmetyki apteczne zawierają substancje czynne w wysokich stężeniach, co oznacza, że działają leczniczo. Znajdują się w nich m.in.:

  • gliceryna – zatrzymuje wodę w skórze i zapobiega jej wysuszaniu,
  • pantenol – koi, łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka,
  • masło shea, olej z orzechów makadamia – uzupełniają naturalną warstwę lipidową,
  • cynk – łagodzi stany zapalne, podrażnienia i pomaga w walce z trądzikiem,
  • witamina E – przyspiesza wzrost komórek i regenerację naskórka.

 

Tych substancji może brakować lub jest ich zdecydowanie mniej w zwykłych kosmetykach, które z reguły są przeznaczone dla skóry pozbawionej większych problemów dermatologicznych. Ponadto dermokosmetyki są poddawane licznym badaniom klinicznym, natomiast produkty drogeryjne przechodzą jedynie podstawową analizę i testy konsumenckie. W kosmetykach aptecznych nie ma konserwantów i sztucznych składników, dzięki czemu nie uczulają i nie podrażniają skóry. Z tego powodu mają one krótszą datę ważności, której należy bezwzględnie przestrzegać.

Kto powinien stosować dermokosmetyki?

Dermokosmetyki są przeznaczone przede wszystkim do codziennej pielęgnacji skóry z problemami dermatologicznymi, takimi jak: wszystkie rodzaje trądziku, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, alergia, przebarwienia, egzema, łupież, a także skłonność do łojotoku, podrażnień i nadmiernego wysuszenia.

 

Kosmetyki apteczne są zalecane także do pielęgnacji noworodków, niemowląt i małych dzieci. Ich skóra jest delikatniejsza, cieńsza i bardziej skłonna do wszelkiego rodzaju podrażnień i alergii, niż skóra osób dorosłych. Najlepszym wyborem są hipoalergiczne kosmetyki do kąpieli i nawilżania, które łagodzą i koją.

 

Dermokosmetyki poprawiają kondycję skóry, nawilżają, uzupełniają warstwę lipidową naskórka, która stanowi naturalną barierę ochronną przed działaniem szkodliwych czynników. Z tego powodu mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji również przez osoby z cerą niesprawiającą większych problemów.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.