Freelancer – atrakcyjny zawód nie tylko dla młodych

Coraz więcej młodych ludzi wybiera pracę w internecie jako sposób zarabiania na życie. Nie interesują ich etaty. Dzięki temu mogą być niezależni, pracować wtedy, gdy chcą, a nie kiedy muszą. Jednak największą zaletą jest to, że można to robić dosłownie z każdego miejsca na ziemi. Nikt Ci nie kontroluje, oprócz Ciebie samego. Sprawdź, jakie są uroki pracy jako freelancer.

Freelancerzy to wolni strzelcy. Nie pracują na etacie, a wykonują pojedyncze zlecenia. Zazwyczaj to oni wybierają, w jakiej dziedzinie pracy się poruszają i realizują tylko to, co właśnie im pasuje. Brzmi świetnie? Zobacz, w jakiej dziedzinie możesz się wykazać.

Wolne zawody w sieci

O ile trudno jest sobie wyobrazić lekarza online o tyle dziennikarza, który swoją pracę przenosi się wyłącznie do internetu, już tak. Copywriterzy, bo o nich mowa zarabiają na pisaniu: artykułów, blogów, tekstów reklamowych, opisów produktów do sklepów… Dosłownie wszystkiego, o wszystkim, dla każdego.  Tworzą treści na potrzeby internetu. Lubisz grać w Book of Ra? A może chciałbyś jeszcze o tym pisać? Od tego właśnie są copywriterzy.

Innym zawodem, który wywodzi się z pracy w mediach, ale też doskonale sprawdzi się w wirtualnej rzeczywistości, jest niewątpliwie fotograf. W dzisiejszych czasach jest niesamowicie duże zapotrzebowanie na fotografię, bez której internet nie istnieje. Mało tego – wykonane zdjęcia zazwyczaj funkcjonują jednocześnie w dwóch rzeczywistościach: tej wirtualnej, jak i prawdziwej.

Obsługa komputera… sprzed komputera

W pracy freelancera doskonale odnajdą się też programiści czy graficy komputerowi. Ich praca nie wymaga ani ścisłych godzin, ani obecności w konkretnym miejscu. Klienci często potrzebują takich usług raz na jakiś czas, a więc zatrudnianie pracownika do stałej współpracy mija się z celem. Programiści odpowiadają za całe systemy, piszą gry, programy użytkowe itp. Graficy zaś odpowiadają za tworzenie całych stron internetowych, ale też realizują mniejsze zlecenia, jak wykonanie pojedynczego znaku logo, czy materiałów reklamowych.

Zarobki w sieci

Trudno tu mówić o jakichkolwiek widełkach. Zaczynając freelancer może nie dostać ani jednego zlecenia i nie zarobić ani grosza. Pracując jakiś czas, mając stałych zleceniodawców może spać spokojnie i zarobić tyle, ile zarobiłby na etacie w firmie za 8 godzin. Najlepsi freelancerzy jednak potrafią też dostać znacznie więcej, niż przeciętny pracownik. Taka jest specyfika pracy w internecie – nie masz żadnej pewności zarobku, ale też możesz zarobić naprawdę dużo.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.