Jak radzić sobie z bólem stawów?

Bóle stawów mogą dotykać zarówno ludzi starszych jak i młodszych. Pojawiają się jako konsekwencja niezdrowego stylu życia bądź objaw wielu chorób. Często taki ból staje się przyczyną rezygnacji z prowadzonego dotychczas trybu życia. Czy jest sposób, żeby poradzić się z bólem stawów?

Stawy w ciele człowieka

  • Kręgosłup– to centralna oś ciała człowieka, a zarazem jego podpora. Tworzy swoistą ochronę dla pozostałych narządów przed różnymi uszkodzeniami.
  • Dłonie– za ich pomocą wykonujemy większość czynności w ciągu dnia. Zbudowane są z nadgarstków, kości śródręcza oraz palców. Sama budowa dłoni jest dość specyficzna, gdyż uszkodzenie jednej kości wpływa na inne. Dzięki temu wielu stawom ręka może wykonywać takie ruchy jak zgięcia, odwodzenia czy przywodzenia.
  • Łokieć– jest niezwykle skomplikowany ze względu na swoją budowę. Jedna torebka stawowa łączy ze sobą 3 różne stawy: ramienno-łokciowy, ramienno-promieniowy oraz promieniowo-łokciowy bliższy.
  • Kolano– to największy ze stawów występujących u człowieka. Ze względu na swoją budowę jest najbardziej narażony na uszkodzenia. Kolano musi być nie tylko bardzo elastyczne, ale także wytrzymałe w związku z przeciążeniem. Torebka stawowa kolana zbudowana jest z dwóch warstw dodatkowo wzmocnionych więzadłami zewnętrznymi.
  • Stopa– największy wpływ na jej ruch ma staw skokowy górny oraz dolny. Na urazy stawu stopy najbardziej narażone są osoby, które aktywnie uprawiają sport.
  • Staw biodrowy– zapewnia utrzymanie ciała w pionie, a także jego lokomocję. Zła praca tego stawu może przyczyniać się do powstania choroby zwyrodnieniowej, utrudnienie poruszania się czy innych przypadłości wpływających negatywnie na funkcjonowanie organizmu.
  • Barki– połączenie stawu ramiennego z łopatką daje największy zakres ruchu w przypadku kończyny górnej. Do uszkodzenia stawu barkowej prowadzi często ostry ból w okolicy wyrostka barkowego, najczęściej po wysiłku fizycznym czy też bolesne przesunięcie kości ramiennej.

Zwalczanie bólu stawów

Osoby, które skarżą się na bóle stawów powinny być pod stałą opieką lekarza specjalisty. W przypadku zdiagnozowania choroby reumatycznej konieczne jest zastosowanie terapii, która będzie łagodziła objawy skutki choroby i zatrzyma jej postęp. Ważne jest korzystanie z odpowiednio dobranej rehabilitacji. Gdy bóle połączone są z występującym obrzękiem, można stosować zimne okłady. Bóle stawów wpływają na występowanie choroby zwyrodnieniowej. Aby zapobiegać nadmiernemu uszkodzeniu chrząstki stawowej warto zastosować suplement, który wzmacnia stawy. Regeneracja stawów polega m.in. na uzupełnieniu mazi stawowej, której ilość z upływem lat się zmniejsza. Dlatego bardzo ważna jest suplementacja diety preparatem na stawy, który zawiera kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.