Jak załagodzić bolesne miesiączki?

Wiele kobiet cierpi z powodu bolesnych miesiączek. To zdecydowanie utrudnia normalne funkcjonowanie, kiedy przez kilka dni każdego miesiąca jest się wyłączonym z życia z powodu okropnych bólów brzucha, mdłości i biegunki. Jak sobie z tym radzić?

Najczęstsze i najbardziej kłopotliwe objawy w trakcie miesiączki

Na liście uciążliwych dolegliwości w trakcie okresu znajdziemy nie tylko ból. Nudności, biegunka, osłabiona odporność, konieczność częstego oddawania moczu, znużenie, drażliwość, płaczliwość, wybuchy złości, problemy z koncentracją i szybkością reakcji, a nawet omdlenia to wciąż nie wszystko, co może nękać kobietę w trakcie miesiączki. Jak to się dzieje, że ten naturalny stan może być aż tak kłopotliwy dla wielu kobiet? Czasem jest to spowodowane stosowaniem antykoncepcji w postaci spirali domacicznej, ale nie tylko.

Powody bolesnego miesiączkowania

Bolesne miesiączki dzieli się na pierwotne (hormonalne) i wtórne (organiczne). Hormonalne przyczyny bolesnych miesiączek oznaczają, że z powodu burzy hormonalnej produkowany jest nadmiar prostaglandyn, czyli substancji, które tworzą się w macicy pod wpływem progesteronu. W wyniku nadmiaru prostaglandyn błona śluzowa macicy złuszcza się oraz wywołuje intensywne i bolesne skurcze macicy.

Wtórne, bolesne miesiączkowanie, czy też inaczej organiczne, oznacza, że spowodowane jest ono stanami chorobowymi, nie tylko w okolicach macicy. Często ból jest skutkiem stanu zapalnego, w wyniku którego powstają nieprawidłowe zrosty między narządami znajdującymi się w miednicy mniejszej. Niekiedy ból spowodowany jest endometriozą, a innym razem niedoczynnością tarczycy. Należy pamiętać, że jeżeli miesiączki są niepokojąco bolesne i np. towarzyszy im biegunka, pojawiają się częściej niż co 21 dni, ból pojawia się kilka dni przed miesiączką i nie ustępuje po jej zakończeniu, jeżeli ból powoduje, że nie możemy normalnie funkcjonować, konieczna jest wizyta u ginekologa, bo może to oznaczać poważne choroby.

Sposoby na zwalczenie bólu

Na szczęście, aż w 70% przypadków ból można zwalczyć tabletkami przeciwbólowymi, których na rynku jest całe mnóstwo: No-Spa, Ibuprom Sprint Caps, Pyralgina, Paracetamol czy Ketonal. Jeżeli jednak nie chcemy faszerować się tabletkami, można spróbować kuracji ziołowych, np. pijąc rumianek, albo stosować ciepłe (ale nie gorące!) okłady, które działają rozkurczowo. Można także zastosować mało intensywne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie macicy.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.