Na co pomaga fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa jest terapią powszechnie stosowaną w przypadku leczenia przewlekłego bólu o podłożu mięśniowo-kostnym. Działanie zabiegu opiera się na wykorzystaniu fali akustycznej, która skierowana jest dokładnie w miejsce sprawiające ból. Zabieg falą uderzeniową okazuje się bardzo pomocny w przypadku rehabilitacji mięśniowej, dlatego też dość często zalecany jest przez fizioterapeutów, w celu zwalczenia dokuczliwego stanu zapalnego. Na co dokładnie pomaga tego typu terapia? Dla kogo sprawdzi się fala uderzeniowa, a kto powinien z niej zrezygnować? Odpowiadamy poniżej. 

Jak wykorzystywana jest fala uderzeniowa w medycynie

Dość enigmatycznie i groźnie brzmiąca nazwa zabiegu jest w rzeczywistości dokładnym określeniem jej działania. Do przeprowadzenia terapii wykorzystuje się urządzenie z głowicą, które nakierowuje się na obolałe miejsce. Sama “fala uderzeniowa” to nic innego jak rodzaj skoncentrowanej w jednym punkcie fali akustycznej. Aplikator służący do przenoszenia fali w głąb określonych partii mięśniowych, generuje je pneumatycznie – dzięki czemu energia może skutecznie penetrować uszkodzoną tkankę.  

 

Fala uderzeniowa w medycynie jest dzięki temu wykorzystywana do rozpraszania bólu, który zlokalizowany jest w głębszych partiach mięśni. Zastosowanie terapii polega na wytworzeniu w danym punkcie ciała bardzo wysokiego skokowego ciśnienia, które ma zauważalny wpływ na organizm, ze względu na szybkość z jaką jest uwalniane. Dlaczego tak się dzieje? Energia przekierowana w punkt zapalny, będący przyczyną bólu przyczynia się bezpośrednio do poprawy mikrokrążenia, a co za tym idzie – również i regeneracji tkanek. Terapia uśmierza ból, pobudza działanie metabolizmu, co przekłada się na zwiększoną produkcję kolagenu. 

Dla kogo dedykowany jest zabieg falą uderzeniową? 

Zanim zdecydujemy się na zabieg falą uderzeniową, warto skonsultować się ze specjalistą – fizjoterapeutą lub ortopedą. Jak w przypadku każdej terapii, musi być ona właściwie dopasowana do objawów oraz nie przeprowadzana w wypadku zaistnienia jakichkolwiek przeciwwskazań. Co leczy fala uderzeniowa? Do puli schorzeń najczęściej leczonych przy pomocy tej terapii, zalicza się różnego rodzaju zwyrodnienia i zapalenia stawów oraz mięśni, jak np. ból stawu krzyżowo-biodrowego, tzw. łokieć tenisisty, ostroga piętowa, artroza stawów kolanowych czy też nadwyrężone mięśnie. Dość często zabieg zalecany jest jeśli u pacjenta zdiagnozowano kontuzję ścięgna Achillesa, pachwin, przyczepów stawu biodrowego czy też ból zlokalizowany po wewnętrznej stronie nadgarstka. Zwykle zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie, ale jest to zależne przede wszystkim od wskazań ortopedy oraz rodzaju kontuzji.

 

Zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny, ale warto jednak mieć na uwadze, że fala uderzeniowa nie powinna być stosowana ze względu na kilka przeciwwskazań, takich jak: ciąża, zakrzepica, choroby nowotworowe, a także w czasie leczenia stanów zapalnych przy pomocy kortykosteroidów. Do zabiegu nie powinny być dopuszczane osoby z rozrusznikiem serca oraz wszyscy zmagający się z osteoporozą. Terapii nigdy nie przeprowadza się w okolicach mięśnia sercowego, rdzenia kręgowego, wątroby, nerek, głowy czy miejsc na ciele, gdzie został zdiagnozowany polip.  

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.