Odnawianie blatu kuchennego

Blat kuchenny to bez wątpienia ozdoba mebli i całej kuchni. Ceny wysokiej jakości blatu, który zachwyci swoją elegancją mogą sięgać nawet 700zł za m2. Nic dziwnego, że prawidłowa pielęgnacja blatu jest niezwykle ważna z punktu widzenia czasu użytkowania mebli kuchennych i estetyki kuchni. Niestety, nie da się uniknąć zabrudzeń blatu.

Obciążenia blatu

Blat kuchenny musi wiele znieść. Rozlanie kawy, octu, wina, czy innych płynów, zarysowania, tłuste plamy, gorące garnki, krojenie produktów spożywczych. Codzienne użytkowanie sprawia, że blat szybciej niż meble kuchenne potrzebuje odnowy lub wymiany. Odnowienie blatu kuchennego można wykonać samodzielnie i to stosunkowo niewielkim kosztem.

Koniecznie sprawdź także https://buduje-remontuje.pl oraz https://mieszkajtrendy.pl, aby znaleźć ciekawe inspiracje.

Odnowienie blatu drewnianego

Bez względu na rodzaj blatu, przed przystąpieniem do odnowienia blatu kuchennego, należy go wyczyścić i odtłuścić. Starą, zniszczoną powłokę lakieru należy zdjąć. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego, a ewentualne ubytki należy uzupełnić masą szpachlową. Tak przygotowana powierzchnia blatu może być olejowana lub polakierowana. Warto wybrać lakier alkidowo-uretanowy, ponieważ zachowuje naturalny rysunek drewna i jest odporny na wodę, środki myjące oraz alkohol.

Renowacja blatu z kamienia

Odnawianie blatu kuchennego z kamienia należy rozpocząć od oczyszczenia powierzchni i wygładzeniu jej szlifierką. Niewielkie rysy może wyrównać pastą polerską, a większe specjalną masą lub klejem do kamienia. Wyrównany blat należy wypolerować i zaimpregnować.

Uratowanie blaty z płyty wiórowej

Blat z płyty wiórowej jest o wiele odporniejszy na wysoką temperaturę niż blat drewniany. Odnowienie blatu kuchennego z płyty wiórowej jest tanie i proste – wystarczy oklejenie blatu specjalną folią do blatów. Jest to rozwiązanie czasowe. Ciekawym rozwiązaniem jest przyklejenie specjalnych płytek ceramicznych, które przykleja się do płyty wiórowej.

Sposób odnowienia blatu kuchennego zależy od jego rodzaju i budżetu, który chcemy przeznaczyć na ten cel. Naprawiony blat może być funkcjonalny i pięknie ozdabiać kuchnię przez wiele lat.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.