Rozstęp mięśni prostych brzucha – jak sobie poradzić?

Ciąża to proces gwałtownych przemian w organizmie kobiety. Miejscem, które najbardziej dostosowuje się do potrzeb maluszka jest kobiecy brzuch. Jego wielkość w naturalnej postaci jest niewystarczająca do tego, by dziecko mogło wzrastać. Dlatego organizm fizjologicznie jest tak przystosowany, aby na okres dziewięciu miesięcy maleństwu stworzyć komfortowe i przestronne schronienie.

Mądrość natury

Aby lepiej zrozumieć, jak mięśnie proste brzucha działają na korzyść Twojego dziecka, wyobraź sobie, że są to dwuskrzydłowe drzwi wbudowane pomiędzy najwyższym miejscem Twoich żeber i najniższym punktem Twojej miednicy. Maluszek swoim wzrostem wymusza ich powolne otwieranie. Wraz za tym rozciąga się na zewnątrz elastyczna skóra. Rozstęp mięśni prostych brzucha w ciąży jest zatem zupełnie naturalny i nie ma możliwości, aby go powstrzymać. Po porodzie mięśnie powinny jednak powrócić na swoje miejsce. Aby im to ułatwić warto stosować profilaktykę wzmacniającą, tzw. kinesiotaping. Jest to aplikacja taśm modyfikujących napięcie mięśniowe w trakcie ciąży. Redukują one ryzyko rozstępu mięśni i przepukliny, dodatkowo niwelują bóle kręgosłupa i zapobiegają rozstępom.

Ręce fachowca

Kiedy rozstęp mięśni prostych brzucha staje się faktem, jest to na tyle poważny problem zdrowotny (ryzyko przepukliny pępkowej), że nie warto samemu badać chociażby tego, ile ma centymetrów. Zła diagnoza i źle wykonywane ćwiczenia we własnym zakresie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Profesjonalną oceną i odpowiednią korektą zajmują się fizjoterapeuci uroginekologiczni. Ich wiedza i doświadczenie pozwalają na oszacowanie stanu mięśni w kontekście całej kondycji i postawy ciała. Następnie odpowiednia, manualna ingerencja przywraca mięśniom pożądaną kondycję, którą zwykle należy podtrzymywać odpowiednimi ćwiczeniami.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.