Sive sana, sive infirma

Wyjazdy w odległe strony wiązać się mogą nie tylko z kontaktem z odmienną kulturą, historią i zabytkami, ale również mniejszymi i większymi problemami natury zdrowotnej. Przykładowo wymarzony urlop w północnej Afryce niejako wymusza zwiedzanie w wysokich temperaturach i kosztowanie lokalnych smakołyków. To może bezpośrednio prowadzić do kłopotów z krążeniem lub trawieniem.

 

Naturalna profilaktyka

Jak wiadomo wybitna lekarka medycyny środowiskowej św. Hildegarda w swoich dziełach poświęconych medycynie zawsze podkreślała wartość profilaktyki. Równocześnie już w XII w. przygotowała naturalne i gotowe rozwiązania, które mogą nas uchronić przed nieprzyjemnościami podczas wypoczynku. Oczywiście mowa o wyjątkowej mieszance, której podstawą są znane ze swoich prozdrowotnych właściwości nasiona kopru.

Na pozostałe elementy przygotowanej przez świętą mieszanki składają się korzeń galgantu, dyptamu oraz ziele jastrzębca kosmaczka. Wszystkie spośród tych roślin również  współcześnie wykorzystywane są w ramach ziołolecznictwa. Co istotne ich dobroczynny wpływ na organizm został wielokrotnie potwierdzony przez współczesne badania.  W jaki sposób należy je przygotować oraz jak  spożyć tak, aby odnieść najlepszy efekt?

W celu przygotowania mieszanki tak, jak wskazuje święta Hildegarda należy zadbać o proporcje. Na jedną część nasion kopru powinno przypadać o połowę mniej korzenia galgantu. Następnie dodajemy 1/4 ilości korzenia dyptamu i kolejno najmniej, bo zaledwie 1/8 ilości jastrzębca kosmaczka. Wszystkie składniki należy dokładnie zmielić i wymieszać tak, aby zamieniły się w miarę jednolity proszek. Szczyptę tej mieszanki na końcu rozpuszczamy w ciepłym winie lub nalewce pietruszkowej i pijemy 2 do 3 razy dziennie.

 

Wyjątkowa mieszanka dla zdrowotności

Jak wskazuje święta Hildegarda tego rodzaju proszek sprawdzi się zarówno w przypadku osób chorych, jak i tych, którzy cieszą się pełnią zdrowia. W przypadku osoby chorej proszek wzmocni, wspomoże trawienie oraz doda dużej ilości sił. Ponadto regularnie używany przyczyni się do poprawy wyglądu cery. Innymi rzecz ujmując proszek sprawdzi się dla każdego. Stąd też wywodzi jego nazwa.

Łacińska nazwa mieszanki to sive sana, sive infirma, co tłumaczymy  jako czy zdrowemu, czy choremu. Innymi słowy proszek z korzeni i nasion prozdrowotnych roślin to wspaniały środek chroniący organizm przed chorobami, jak i wspaniały sposób na poradzenie sobie z już istniejącymi niedogodnościami. Sprawi on, że do ciała powrócą utracone siły witalne, a trawienie wróci do normalności.

 

Kiedy warto sięgnąć po mieszankę?

Po mieszankę można sięgnąć w najróżniejszych sytuacjach, ale Hildegarda poleca ją szczególnie w przypadku jakichkolwiek problemów gastrycznych. Środek m.in. zlikwiduje dolegliwości żołądkowe, czy też jelitowe oraz poprawi przemianę materii.

 

Ponadto regularne stosowanie mieszanki pozwoli na uzyskanie wyjątkowej, i zdrowo wyglądającej cery. Może się również sprawdzić jako środek na problemy z nadmierną potliwością. Uchroni również przed różnorodnymi problemami z układem krążeniowym.

Artykuł przygotowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy www.hildegarda.edu.pl

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.