Sól fizjologiczna — domowe inhalacje na przeziębienie

Inhalacje solą fizjologiczną to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się uciążliwego kataru i uczucia zatkanego nosa. Usuwają wydzielinę i nie przesuszają błon śluzowych, a poza tym można je przygotować samodzielnie w domu. Zobacz, jak to zrobić.

Sól fizjologiczna jest wodnym roztworem chlorku sodu, do którego najważniejszych zadań należy nawilżanie błon śluzowych. Najczęściej stosuje się roztwór o stężeniu 0.9%, który jest najbezpieczniejszy dla organizmu i nie wywołuje żadnych podrażnień. To doskonały sposób na wsparcie leczenia dróg oddechowych.

Sól fizjologiczna — zastosowanie

Podawanie leków drogą wziewną, czyli nebulizacja, to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którzy potrzebują preparatów medycznych o działaniu bezpośrednio w płucach. Do ich podawania stosuje się roztwór zawierający właśnie sól fizjologiczną. Jest to nie tylko bardzo szybki sposób podawania leków, ale również doskonała metoda nawilżania błon śluzowych. Z tego powodu roztwór NaCl jest polecany do przemywania oczu i irygacji zatok. Sól fizjologiczna nie uczula i nie podrażnia, a dzięki właściwościom nawilżającym pomaga usuwać zalegającą w nosie wydzielinę. Najlepiej wykorzystywać do tego celu gotowego roztwory soli fizjologicznej, które można kupić w aptece.

Sól fizjologiczna — jak zrobić inhalacje?

Mamy bardzo często wybierają naturalną metodę inhalacji z użyciem soli fizjologicznej, kiedy ich dzieci cierpią na jesienny katar. Jest to bowiem rozwiązanie w pełni bezpieczne dla organizmu, nie uczula i nie podrażnia. Sól fizjologiczna sprawdza się także w inhalacjach osób dorosłych. Do ich wykonania potrzebne będzie specjalne urządzenie — nebulizator (można go kupić w każdej aptece). Do specjalnego zbiorniczka należy wlać sól fizjologiczną, a nebulizator zamieni ją w delikatną mgiełkę. Maseczkę do inhalacji przykłada się do nosa, a dzięki zabiegowi wydzielina rozrzedza się, ułatwiając oddychanie i skracając czas infekcji.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.