Uporczywy bezdech senny – czemu leczenie jest tak ważne?

Problem bezdechu sennego dotyka coraz większej części naszej populacji. Wciąż znaczny odsetek osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi z powodu tego schorzenia. Na czym polega bezdech senny i dlaczego należy zadbać o jego prawidłowe leczenie?

Bezdech senny to przypadłość pojawiająca się w trakcie snu, dlatego nie zawsze jesteśmy jej świadomi. Polega na zatrzymywaniu oddechu na około 10 sekund. Zbadano, że w trakcie nocy może wystąpić nawet kilkaset tego typu epizodów. Niejednokrotnie bezdech senny prowadzi do znacznego spłycenia oddechu. Jest to poważna dolegliwość, która może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale również życiu chorego. Zdarza się bowiem, że dochodzi do całkowitego zatrzymania oddechu. Ponadto konsekwencje tej dolegliwości są widoczne również w ciągu dnia. Chorzy cierpiący z powodu bezdechu sennego często skarżą się na osłabienie, nadmierną senność oraz uciążliwe bóle głowy. Zdiagnozowanie schorzenia jest dość trudne, a jego leczenie bardzo czasochłonne. Najczęściej występującym objawem jest chrapanie, czyli konsekwencja utrudnionego przepływu powietrza – poprzez zaobserwowanie tego objawu najłatwiej zdiagnozować bezdech senny Leczenie natomiast powinno być zawsze wielokierunkowe. Wynika to z faktu, iż zespołowi bezdechu sennego towarzyszy często szereg innych dolegliwości takich jak: nadciśnienie, otyłość czy nikotynizm. W celu odpowiedniej diagnozy należy bezwzględnie wykonać badanie laryngologiczne oraz polisomnograficzne, która pozwala na monitorowanie i dokładną analizę oddechu pacjenta w trakcie snu. Występowanie bezdechu sennego zmniejsza odporność organizmu, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci cierpiącej na nie osoby. Dzięki leczeniu bezdechu sennego możliwa jest poprawa jakości życia oraz uniknięcie wystąpienia poważnych chorób.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.