Wakacyjny wypoczynek ciężarnej

Otwarte granice, brak konieczności posiadania paszportu, wiele atrakcyjnych ofert podróży last minutę i nie tylko. Ostatnie lata to prawdziwy szał wakacyjnych wojaży poza granice Polski. Jeździmy solo, w zaprzyjaźnionym gronie, rodzinnie lub w parach. Ale co zrobić, jeśli piękniejsza połowa związku właśnie spodziewa się dziecka? Odradzić jej wyjazd, czy wręcz przeciwnie?

Co prawda, ciąża to nie choroba, ale niestety może się w stan chorobowy zmienić. Każdy trymestr to sytuacja dynamiczna dla mamy i jej dziecka, dlatego decyzję o wyjeździe najlepiej jest konsultować ze swoim ginekologiem. Dalekie i bliskie podróżowanie stanowczo odradza się kobietom, których ciąża jest zagrożona. Takie sytuacje jak przodujące łożysko czy skracająca się szyjka macicy wymagają bowiem częstych wizyt u lekarza, hospitalizacji lub unieruchomienia nawet na wiele tygodni. Jednak jest sporo kobiet, które 9 miesięcy ciąży przechodzą dość obronną ręką. W ich przypadku nie ma problemu z pokonywaniem dużych odległości różnymi środkami transportu.

Przyszła mama przed wyjazdem powinna mieć ze sobą informacje o przewidzianej dacie porodu oraz ewentualnych problemach zdrowotnych. Kierunek urlopowy najlepiej jest przedyskutować z lekarzem. Należy omijać kraje odległe zwłaszcza klimatycznie, do których wyjazd wymaga kilku szczepień. Niewskazane są również miejsca, gdzie jest problem z czystą wodą do picia i codziennej higieny lub gdzie jest duże ryzyko zatrucia pokarmowego. Warto szukać oferty z kuchnią europejską, którą można spotkać na wszystkich kontynentach. Nowinki kulinarne lepiej zostawić na czas, kiedy ewentualne negatywne skutki będą dotyczyć tylko nas a nie budującego swoją odporność dziecka.

Ważnym kryterium jest czas dojazdu do miejsca docelowego. Jak mówi autor bloga ReadyForBoarding.pl wszystko zależy od środka transportu. Za bezpieczniejszy uważa się 2-3 godzinny lot samolotem niż kilkanaście godzin, spędzonych w samochodzie. Ciąża to też czas, gdy łatwiej tworzą się zakrzepy, będące skutkiem wielu godzin spędzonych w tej samej pozycji. Więcej porad na temat środków transportu w trakcie podróżowania w ciąży możecie znaleźć na tej stronie

Dobrą opcją na wypoczynek przyszłej mamy są kraje Unii Europejskiej. Nie chodzi tylko o ich bliskość, ale ze względu na szybką pomoc medyczną w razie potrzeby. Warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić w oddziale NFZ, właściwym swojemu miejscu zamieszkania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.