Żeń-szeń – moc korzenia

Medycyna Dalekiego Wschodu to wielka mądrość, z której dziś korzysta wiele dziedzin życia, jak choćby kosmetologia czy ziołolecznictwo. Moc korzenia o nazwie żeń-szeń jest powszechnie znana. Jednak, jak wskazują badania, jego stosowanie może mieć również skutki uboczne, a nawet przeciwwskazania.

Istnieje wiele rodzajów tej rośliny, ze względu na jego występowanie, mamy zatem żeń-szeń amerykański, chiński, syberyjski i japoński. Właściwości tych roślin są do siebie bardzo zbliżone. Dzięki dużej liczbie substancji aktywnych (około 200), żeń-szeń uznawany jest jako lek niemal na całe, albo prawie całe zło. Zwłaszcza jeśli chodzi o problemy zdrowotne. Preparat ten pomaga zatem w walce ze zmęczeniem, poprawia odporność organizmu może wspierać również dietę sportowców. Wszystko to jest możliwe dzięki substancji, która nazywa się ginsenozyda. Ma ona prowadzić do zwiększenia natlenienia narządów. Jednak badania nad grupą sportowców wyczynowych prowadzone przez Komisję Medyczną MKOL oraz Australijski Instytut Sportu, zakwalifikowały żeń-szeń w grupie substancji suplementacyjnych o ograniczonej skuteczności. Według innych badań preparat może być pomocny również przy leczeniu cukrzycy, wpływa też pozytywnie na regenerację wątroby pomaga w walce z zaburzeniami erekcji.

Z drugiej strony, naukowcy wskazują grupę schorzeń, które przekreślają zażywanie tego cudownego preparatu. Nie powinny przyjmować żeń-szenia osoby, które cierpią na nadciśnienie, choroby serca czy hipoglikemię. Ponadto jeśli pacjent przyjmuje leki na zakrzepicę, również powinien ostrożnie obchodzić się z żeń-szeniem. Zapomnieć o nim muszą również kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Jak wszystko w nadmiarze także i to cudowne panaceum może zaszkodzić. Podczas badań zaobserwowano, bowiem, skutki uboczne, takie jak biegunka,bóle głowy czy senność. Podsumowując, substancja ta nie powinna być zażywana samodzielnie bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.