Ile dni trwa owulacja i co jeszcze warto wiedzieć o jajeczkowaniu

Owulacja, inaczej jajeczkowanie – to tylko jedna z kolejnych faz cyklu miesiączkowego. Ile dni trwa owulacja i co jeszcze warto wiedzieć o jajeczkowaniu, aby mieć na przykład świadomość dni płodnych oraz momentu rozpoczęcia krwawienia miesięcznego – przybliżamy najważniejsze fakty.

Kiedy przypada dzień owulacji?

Dzień owulacji, kiedy dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i przedostaje się do jajowodu, gdzie jest gotowa do zapłodnienia, można wyznaczyć biorąc pod uwagę przede wszystkim długość cyklu miesiączkowego. Przy regularnym cyklu, który trwa około 28 dni, owulacja przypadnie na 11 dzień. Przy cyklach dłuższych, owulacja może mieć miejsce w dniu 18. Wyznaczenie terminu owulacji jest łatwiejsze w przypadku kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe. Wystarczy zapisywać dzień rozpoczęcia kolejnej miesiączki w kalendarzyku menstruacyjnym lub przydatnych aplikacjach na telefon. Konieczna jest również obserwacja własnego ciała, poszczególne dni cyklu mogą bowiem się nieco opóźnić lub przyspieszyć pod wpływem różnych czynników takich jak: stres, dieta czy podróże. Owulacja powoduje, że w organizmie kobiety zachodzą subtelne zmiany, które wraz z upływem lat możesz dostrzec samodzielnie.

Jakie inne objawy owulacji można zaobserwować w organizmie kobiety?

Wśród innych objawów owulacji znajdują się:

  • podwyższona temperatura ciała, którą można zaobserwować mierząc regularnie przez kolejne dni cyklu; w momencie uwolnienia komórki jajowej do jajowodu, temperatura może podnieść się o kilka kresek w skali Celsjusza; prowadząc wykresy temperatury, czyli stosując tzw. metodę termiczną, wiele kobiet może rozpoznać, kiedy nastąpiła owulacja;

  • zmiana wyglądu śluzu szyjkowego w pochwie – śluz płodny pojawia się w przedsionku pochwy w okresie dni płodnych; ma on nieco inny wygląd niż na co dzień – jest śliski, rozciągliwy i przezroczysty, a kobiety mogą w tym czasie odczuwać go mocniej na bieliźnie;

  • bóle owulacyjne – u niektórych kobiet owulacja wiąże się z bólem po jednej stronie podbrzusza, towarzyszącym uwalnianiu komórki jajowej z pęcherzyka Graffa i przemieszczenie jej do jajowodu; u części z nich może pojawić się nawet plamienie owulacyjne, w postaci niewielkich plamek krwi na bieliźnie lub wkładce.

Bardziej nietypowe objawy owulacji mogą pojawić się w sytuacjach zmiany trybu życia i na ogół wiążą się z dużym stresem, restrykcyjną dietą lub częstymi podróżami. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, warto skonsultować je z lekarzem ginekologiem.

Ile dni trwa owulacja?

Faza owulacji, czyli dni płodne kobiety trwa dość krótko w całym cyklu miesiączkowym. Przyjmuje się, że największa możliwość zapłodnienia komórki jajowej następuje ok. 5 dni przed planowaną owulacją i ok. 4 dni po niej. Sama komórka jajowa po uwolnieniu do jajowodu żyje bowiem tylko przez 24 godziny, ale z kolei plemniki w drogach rodnych są w stanie przeżyć od 3 do 5 dni.

Więcej informacji znajdziesz na www.nastolatki.myob.pl

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.