Zanim kobieta zajdzie w ciąże, albo rozpocznie planowanie dziecka musi poddać się wielu szczegółowym badaniom, aby upewnić się, że jej organizm jest dobrze przygotowany na donoszenie dziecka. Nie jest to łatwe zadanie, a problemy z krzepnięciem krwi mogą wywołać spore komplikacje.
Dlaczego krzepliwość krwi może stanowić problem w ciąży?
Krzepliwość krwi jest w stanie wywołać problemy z układem krążenia, dlatego warto za wszelką cenę unikać takiej sytuacji. W niektórych przypadkach krew wykazuje za dużą gęstość, wtedy płytki krwi nie mają większych trudności, żeby się ze sobą skleić. Tego typu przypadki pojawiają się przede wszystkim, kiedy zapada decyzja o zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i rozpoczęciu starania o dziecko. Tabletki tego typu sprawiają, że krew staje się gęsta i istnieje możliwość występowania zakrzepów. Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dobrze jest powstrzymać się od zajścia w ciążę przez kilka miesięcy i upewnić się, że krzepliwość krwi jest na właściwym poziomie. Doskonale sprawdzą się takie suplementy jak Hemorigen, Warfin, Aspifox, jednakże przed ich przyjęciem warto skonsultować się z lekarzem i upewnić, że nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania.
Kiedy warto wykonać oznaczenie krzepliwości krwi?
Badanie na krzepliwość krwi powinno się odbyć przede wszystkim u pań u których występuje skłonność do regularnych krwawień, albo regularnie znajdują one na swoim ciele siniaki i podskórne krwiaki. Zakończenie przyjmowania środków antykoncepcyjnych to kolejny dobry powód do wykonania oznaczenia krwi.
Badanie nie jest skomplikowane. Należy jedynie pobrać krew z żyły znajdującej się w zgięciu łokcia i następnie skierować ją do badania. Z problemem krzepliwości można żyć, jednakże w trakcie noszenia dziecka pod sercem często występują krwotoki, chociażby z nosa czy dróg rodnych. Krwawienia z pochwy są jednak bardzo niebezpieczne i po każdym incydencie konieczne jest udanie się do ginekologa, aby upewnić się, że nic nie zagraża życiu ora zdrowiu dziecka. Krwawienia mogą być również efektem niewystarczającej ilości witaminy K w organizmie. W takiej sytuacji suplementy poradzą sobie z problemem. Różnorodne schorzenia wątroby to kolejny powód występowania krwawień.
Warto mieć na uwadze, że krzepnięcie krwi jest prosem, który występuje w organizmie każdego człowieka, dzięki niemu nie tracimy zbyt dużych ilości krwi na skutek uszkodzeń naczyń krwionośnych. Krzepnięcie odbywa się przy pomocy fibrynogenu, który rozpuszcza się w osoczu, a następnie, dzięki obecności trombiny umożliwia stworzenie skrzepów.
Problemy z krzepnięciem krwi mogą też być wrodzone, gdyż niektórzy dziedziczą je po rodzicach czy dziadkach. Bez względu na przyczynę schorzenia należy upewnić się, że do organizmu dostarczane są odpowiednie dawki witaminy K. Można ją znaleźć w odpowiednio stworzonej diecie oraz suplementach diety, które pomogą rozprawić się z problemem raz na zawsze.
- Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne suplementy dla mam karmiących - 26 września 2024
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023