Przełom marca i kwietnia to czas, w którym uaktywniają się kleszcze. Wszystkie żyjące w Polsce gatunki tych pajęczaków, a jest ich aż 19, stanowią źródło wielu chorób bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu człowieka.
- Jak zarażają kleszcze?
- Choroby odkleszczowe to nie tylko borelioza
Kleszcze żywią się krwią nosiciela, a na swoją “ofiarę” oczekują w wysokich trawach – potrafią wspinać się na wysokość 120-150 cm. Kiedy dostaną się na ciało żywiciela, wbijają się w nie – najczęściej w miejscu, w którym skóra jest bardzo delikatna, czyli za uszami, na karku, ramionach, pod biustem lub pod pachami, w pachwinach, pod kolanami, w okolicy genitaliów lub pępka.
Jak zarażają kleszcze?
Nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnych dla człowieka bakterii i wirusów. Ilość zarażonych osobników uzależniona jest od regionu. Najwięcej nosicieli żyje w okolicach dużych miast – tam spotyka się też najwięcej gryzoni, które stanowią pierwotne źródło zakażenia.
Kleszcze wbijają się w skórę swojego żywiciela. Ich ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ pajęczaki wstrzykują w skórę substancję znieczulającą, przeciwzapalną i przeciwkrzepliwą. Dzięki temu mogą żerować przez długi czas na jednym żywicielu. Szybkie usunięcie kleszcza może skutecznie zapobiec zarażeniu jedną z chorób odkelszczowych, ponieważ czas potrzebny do zakażenia wynosi w większości przypadków minimum 24 h. Niebezpieczne patogeny znajdują się w jelitach pajęczaka i do krwi żywiciela przedostają się wraz ze śliną pasożyta, dlatego podczas wyciągania kleszcza nie wolno go niczym smarować lub pryskać, aby kleszcz nie zwymiotował zakażoną zawartością jelit.
Choroby odkleszczowe to nie tylko borelioza
Kleszcze przenoszą ogromną ilość patogenów, szacuje się, że jest to około 130 rodzajów wirusów, 20 gatunków riketsji oraz 200 gatunków filarii i piroplazm. Najpopularniejszą chorobą odkleszczową jest borelioza. Wywołują ją bakterie Borrelia burgdorferi s., a do zakażenia dochodzi po co najmniej 24h żerowania. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący, któremu towarzyszą dolegliwości grypopodobne. Po kilku tygodniach od zakażenia pojawiają się ostre objawy ze strony układu nerwowego, np. zapalenie korzeni nerwowych.
Inne, równie groźne choroby odkleszczowe to babeszjoza, kleszczowe zapalenie mózgu, gorączka Q, anaplazmoza granulocytarna, tibola, tularemia i bartonelloza. Zdarzają się również przypadki koinfekcji, czyli zakażeń kilkoma chorobami odkleszczowymi jednocześnie. Najczęściej spotykane połączenia to borelioza + odkleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza + anaplazmoza.
- Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne suplementy dla mam karmiących - 26 września 2024
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023