Zastanawiasz się, co na lepszy sen może Ci jeszcze pomóc? Jeśli cierpisz na zaburzenia snu i masz problemy z zasypianiem, to jest na to rada. Melatonina pomoże uregulować pracę Twojego organizmu i lepszy sen przyjdzie szybciej, niż myślisz. Dowiedz się więcej o melatoninie i poznaj substancje nootropowe, które poprawią pracę Twojego mózgu i pomogą Ci zapanować nad snem. Nie wiesz, jak podnieść wydajność swojego organizmu w ciągu dnia, a jakość snu w nocy? A może czujesz ciągłe zmęczenie i senność, a doba jest dla Ciebie za krótka? Dowiedz się więcej o pracy naszego mózgu i zadbaj o lepszy sen już dziś.
Co to jest melatonina i za co odpowiada?
Do chorób cywilizacyjnych naszych czasów należą między innymi problemy ze snem. Powodem jest tryb życia, brak czasu, zła dieta. Bezsenność to bardzo duży problem współczesnego społeczeństwa. Nie tylko chodzi o zasypianie, ale także prawidłowy rytm, czas i jakość snu. Warto wiedzieć, że za regulację naszego snu odpowiada melatonina – hormon zwany “hormonem nocy” lub “hormonem snu”. Melatonina to substancja produkowana w naszym organizmie, głównie w szyszynce – skupisku komórek położonych głęboko w mózgu. Melatonina jest wytwarzana, gdy oczy otrzymują sygnał, że nadchodzi noc. Kiedy stężenie tego związku chemicznego osiągnie odpowiednio wysoki poziom, robimy się senni. Natomiast wydzielanie melatoniny maleje, gdy do oczu dociera duża ilość promieni świetlnych. Melatonina oddziałuje na nasz rytm dobowy, ale ma również silne działanie przeciwutleniające i zwiększa odporność organizmu. Jednak przede wszystkim melatonina odpowiedzialna jest na lepszy sen. Zaburzenia snu dotykają bowiem wiele osób, a w szczególności często osoby podróżujące samolotami, które szybko zmieniają strefę czasową, osoby niewidome oraz osoby pracujące w zmianowym trybie pracy. Również wiek ma wpływ na poziom tego hormonu w naszym organizmie. Melatonina w najwyższym stężeniu występuje u dzieci i maleje po okresie pokwitania. Dlatego osoby starsze mają często trudności w zasypianiu. Pomocne w takich przypadkach jest stosowanie melatoniny w formie leku. Ułatwia to nie tylko zasypianie i utrzymanie snu, ale także pozwolą wypocząć, co poprawi nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Długotrwała bezsenność odbija się jednak na tym, w jaki sposób funkcjonujemy w ciągu dnia. Powoduje, że ciągle czujemy się zmęczeni, brakuje nam energii i chęci do działania. Receptą na radzenie sobie z ospałością mogą być nootropy – substancje poprawiające funkcjonowanie mózgu, np. pamięć, szybkość procesów myślowych, czas reakcji, kreatywność, ale także motywację czy umiejętność koncentracji. Substancje nootropowe szczególnie przydadzą się jesienią i zimą, gdy dostęp do światła słonecznego jest bardzo ograniczony i melatonina produkowana jest w naszym organizmie w nadmiarze. Może to prowadzić do osłabienia naszej aktywności w ciągu dnia. Dlatego warto czasem sięgnąć środki nootropowe, które pomogą przetrwać pogodową chandrę.
Korzyści z zażywania melatoniny
Podstawą naszego zdrowia jest sen. To podczas niego nasz organizm odpoczywa i ma szansę się zregenerować. Lepszy sen to piękniejsza cera i młodziej wyglądająca buzia. Dlatego melatonina jest tak ważnym hormonem. Gdy nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować odpowiedniej ilości tej substancji chemicznej, stosowanie melatoniny w formie leku pomoże wyrównać jej poziom w organizmie. Melatonina to również recepta na poprawę samopoczucia oraz sprawności fizycznej i umysłowej, którą osiągamy przecież dzięki odpowiedniej dawce snu. Stosowanie melatoniny lub środków na bazie tej substancji pozwoli na zasypianie bez problemu i budzenie się wypoczętym. Lepszy sen to taki, który jest głęboki i intensywny. Stosowanie melatoniny sprawi, że poranne wstawanie będzie przyjemniejsze, a my zyskamy codzienną dawkę energii. Poprawi się też nasz nastrój, a efektywność naszych działań wzrośnie. Melatonina umożliwia wprowadzenie organizmu w stan głębokiego snu. W takim razie, co na lepszy sen? Oczywiście, melatonina. Przecież wyspany człowiek, to szczęśliwy człowiek.
Bezpieczeństwo dla zdrowia podczas stosowania melatoniny
Melatonina ma wiele zalet.Jest bardzo ważnym czynnikiem regulującym pracę naszego organizmu. Stosowanie melatoniny jest na ogół dobrze tolerowane przez nasz organizm. Jednak jak każdy lek, melatonina powinna być stosowana z rozwagą, najlepiej po konsultacji medycznej. U niektórych może wystąpić bowiem nadwrażliwość na melatoninę lub nawet choroby wątroby. Melatonina nie powinna być stosowana, jeśli spożywaliśmy alkohol. Nie zaleca się również podawania jej dzieciom ani osobom z chorobami autoimmunologicznymi. Osoby, które przyjmują melatoninę, nie powinny również prowadzić pojazdów mechanicznych ani wykonywać czynności wymagających koncentracji.Długotrwałe stosowanie melatoniny może powodować również drażliwość, niepokój lub nerwowość. Warto też pamiętać, że melatonina nie jest zalecana w czasie ciąży i laktacji.
- Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne suplementy dla mam karmiących - 26 września 2024
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023