Angina – czy można z nią walczyć domowymi sposobami ?

Sezon przeziębień zaczął się na dobre. Łamanie w kościach, gorączka, ból gardła nie zawsze kończy się niewinnie, niektóre z tych objawów mogą wskazywać na występowanie anginy. Jednak jak rozpoznać niniejszą chorobę i jak z nią walczyć? Poniżej udzielimy odpowiedzi na te inne pytania związane z anginą i sposobami jej leczenia.

Leczenie anginy – jak rozpoznać chorobę?

Angina jest chorobą o podłożu bakteryjnym (rzadziej wirusowym), która w zależności od rodzaju może mieć różny przebieg. Możemy wyróżnić dwa typy anginy:

  • Anginę BIAŁĄ – charakteryzującą się białawym, widocznym gołym okiem nalotem zlokalizowanym na migdałkach;

  • Anginę CZERWONĄ – charakteryzującą się opuchlizną i silnym zaczerwienieniem migdałków.

Do innych objawów charakteryzujących przebieg niniejszej choroby możemy zaliczyć.

  • silny ból gardła, często uniemożliwiający przełykanie;

  • nagły początek choroby;

  • wysoką gorączkę (przekraczającą 38 stopni);

  • powiększenie i bolesność węzłów chłonnych szyjnych oraz podżuchwowych;

  • osłabienie i rozbicie;

  • bóle mięśni i głowy.

Leczenie anginy – czy zawsze musimy sięgnąć po antybiotyk?

W leczeniu anginy  niezmiernie istotne jest postawienie trafnej diagnozy przez lekarza prowadzącego, jak również prawidłowe rozpoznanie przyczyny choroby. W rzadszych przypadkach anginy wirusowej nie jest konieczne stosowanie antybiotykoterapii, natomiast w przypadku anginy wywołanej infekcją bakteryjną antybiotyk jest absolutną koniecznością. Odstąpienie od stosowania tego typy terapii może bowiem doprowadzić do rozwoju bakterii i groźnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Poza stosowaniem wspomnianych antybiotyków (które przyjmuje się od 7 do 10 dni) lekarz prowadzący najczęściej zaleca swoim pacjentom zażywanie leków mających na celu zmniejszenie dokuczliwych objawów. Na przykład, paracetamol/ibuprofen działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, tabletki do ssania prowokują migdałki do pracy i zmniejszają dolegliwości bólowe związane z przełykaniem. Ponadto, w leczeniu anginy bardzo ważne jest zachowanie ciepła i przestrzeganie zalecanego odpoczynku. Pacjent zmuszony jest pozostać w łóżku, przynajmniej do czasu ustąpienia gorączki.

Leczenie anginy – domowe sposoby walki z chorobą

Leczenie anginy w odróżnieniu od innych infekcji gardła, nie może opierać się jedynie na stosowaniu domowych sposobów terapii. Istnieją jednak metody, które mogą nam pomóc w walce z niniejszą chorobą, złagodzić jej objawy i przyspieszyć proces regeneracji.

Do takich metod możemy zaliczyć między innymi:

  • Spożywanie dużej ilości płynów, w tym wody, herbat i naturalnych soków (należy jednak pamiętać, aby w tym szczególnym czasie unikać napojów słodzonych, cukier może przyczynić się do namnożenia bakterii odpowiedzialnych za powstanie choroby).

  • Picie mleka z miodem skutecznie łagodzi ból gardła, a do tego działa bakteriobójczo.

  • Dodawanie do herbaty skoncentrowanych soków z dzikiej róży lub maliny.

  • Dodawanie do potraw dużej ilości świeżego czosnku i cebuli (w surowej postaci).

  • Stosowanie wilgotnych okładów na gardło.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.