Co to jest i na czym polega terapia dla par?

Terapia dla osób będących w związku jest rodzajem psychologicznego leczenia, którego głównym celem jest dotarcie do przyczyn pojawiających się problemów i finalnie poprawa relacji. Powodzenie tego procesu jest silnie związane z zaangażowaniem obu stron, szczerością, gotowością na zmianę oraz otwartością. Kiedy warto udać się do specjalisty? Najlepiej w momencie, gdy poziom niezadowolenia z przebywania w relacji z drugim człowiekiem jest wyższy niż satysfakcja. Niestety na terapię najczęściej decydujemy się w ostateczności, co znacznie utrudnia cały proces reperacji małżeństwa lub związku.

Terapia par – kiedy jest potrzebna?

Terapia dla par służy dotarciu do sedna problemu, który wpłynął na spadek jakości wspólnego życia. W większości przypadków sygnałem ostrzegawczym jest brak komunikacji, należy jednak pamiętać, że poprawa w tej sferze nie gwarantuje uzdrowienia relacji, ponieważ problem może być zlokalizowany w zupełnie innym obszarze. Jego zdefiniowanie i przepracowanie to wstęp do pozytywnych rezultatów w procesie terapeutycznym. Ważne również jest, aby mieć świadomość, że większość sytuacji kryzysowych nie powstaje dopiero w relacji, natomiast jest powodowana przez schematy wypracowane przez partnerów w ciągu całego życia.

Terapia dla par to dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z trudnościami w relacji polegającymi na częstych kłótniach, nieporozumieniach, konfliktach w realizacji indywidualnych potrzeb oraz nieumiejętności komunikowania własnych pragnień. Terapia jest też wskazana w przypadku osób, które odczuwają pogorszenie relacji z partnerem np. W rezultacie traumatycznych wydarzeń. Pomocy u terapeuty warto też poszukiwać w przypadku zdrady, problemów w sferze seksualnej oraz patologicznej zazdrości. Gabinety psychologiczne oferujące terapię dla par znajdziemy nie tylko w Warszawie czy Krakowie, ale nawet w niewielkich miastach.

Na czym polega terapia dla par?

Terapia osób będących w związku polega na odbywaniu regularnych spotkań ze specjalistą. Sesje realizowane są w atmosferze wzajemnego zaufania, zaangażowania, komfortu i szczerości – to kluczowe składniki umożliwiające powodzenie całego procesu. Na wstępie konieczne jest postawienie diagnozy, identyfikacja problemu to punkt wyjścia postępowania terapeutycznego ponieważ pozwala na dobór odpowiednich narzędzi oraz ustalenie przebiegu procesu leczenia. Liczba wszystkich spotkań nie jest ściśle określona, determinuje ją rodzaj problemu i zaangażowanie partnerów w terapię. Sesje najczęściej odbywają się 1-2 razy w tygodniu, mogą być prowadzone wspólnie lub indywidualnie oraz w systemie łączonym.

Należy pamiętać, że zaburzenie lub całkowity brak komunikacji, kłótnie oraz konflikty między partnerami nie są przyczyną problemów w związku a jedynie ich symptomami.

Jaki jest cel terapii dla par?

Celem postępowania terapeutycznego jest ponowne nauczenie się bycia ze sobą oraz próba wglądu w cały konflikt lub problem z perspektywy partnera. Dostęp do motywacji oraz odczuć drugiej osoby pozwala na głębszą refleksję nad własnych postępowaniem oraz umożliwia pełniejsze zrozumienie dynamiki związku. W terapii dla par bardzo ważne jest również wyeliminowanie źle funkcjonujących i toksycznych schematów i zastąpienie ich nowymi wzorcami, które w naturalny sposób będą minimalizowały, a nawet całkowicie usuwały sytuacje konfliktowe w przyszłości.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.