Dziecko u stomatologa – czy jest się czego bać?

Większość z nas boi się stomatologa. Na samą myśl o wizycie dostajemy gęsiej skórki i odwlekamy spotkanie z lekarzem tak długo, jak tylko to możliwe. Czasami nawet za długo, kiedy ból zęba staje się nie do wytrzymania. Dlaczego tak bardzo boimy się dentysty i skąd przekonanie, że wizyta będzie bolesna? Wszystko przez złe doświadczenia z dzieciństwa…

Już od najmłodszych lat powinniśmy przygotować dziecko na wizytę u stomatologa. Warto wybrać takiego, który będzie miał odpowiednie podejście do dzieci. Często jest to ten sam lekarz, u którego leczymy się sami. Nie zawsze ta decyzja jest słuszna, ponieważ nie każdy stomatolog ma właściwe podejście do dzieci. A to, jak dziecko zapamięta swoje pierwsze spotkanie z lekarzem będzie rzutowało na jego przyszłość i wspomnienia związane z leczeniem. Jeśli będą negatywne –dalsze wizyty będą dla niego męczące, a w dalszym rozwoju nie będzie chciało uczestniczyć w wizytach u stomatologa.

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty powinna odbyć się po wyrżnięciu wszystkich zębów mlecznych, czyli pomiędzy 2,5 a 3 rokiem życia. Im szybciej zostaną wykryte jakiekolwiek oznaki próchnicy, tym więcej zaoszczędzimy dziecku bólu, jakiego mogłoby doznać podczas borowania zębów. Pierwsze spotkanie ze stomatologiem pozwoli także ocenić czy dziecko nie ma wady zgryzu bądź wady wymowy, a jeśli takowe oznaki się pojawią – lekarz powinien zalecić odpowiednie ćwiczenia mające na celu redukcje tych wad. Jeśli u dziecko będą widoczne nieprawidłowości zgryzowe, które w przyszłości mogą spowodować dalsze komplikacje, warto wysłuchać lekarza, który opowie o czynnościowych, nowoczesnych aparatach, które można stosować już od drugiego roku życia.

Dlaczego pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa jest taka ważna?

Pierwsza wizyta jest ważne przede wszystkim dlatego, że pozostawia w pamięci dziecka ślad, który na długo pozostanie w jego głowie. Jeśli dziecko zniechęci się do stomatologa od pierwszego spotkania, to zawsze będzie grymasić przy kolejnych wizytach, a w życiu dorosłym nie będzie chciało odwiedzać dentystę z powodu złych wspomnień. Dlatego wybierają gabinet stomatologiczny warto sprawdzić czy lekarz ma odpowiednie podejście, czy dziecku jest uprzyjemniony czas, aby nie myślało o badaniu. Na pewno ciekawym rozwiązaniem będzie pokazanie dziecku na ekranie jego zębów i opowiedzenie o nich. Warto także na sam koniec nagrodzić dziecko za odwagę i dobre zachowanie podczas badania dentystycznego.

 

Na co należy zwrócić uwagę zabierając dziecko do stomatologa?

– Największe nasilenie procesów wzrostowych zębów dziecka ma miejsce pomiędzy drugim a piątym rokiem życia. W trakcie tego okresu następuje 70% ogólnego rozwoju twarzy i szczęk dziecka. Niestety u większości dzieci pojawiają się zaburzenia procesów wzrostu kośćca szczęk i twarzy, prowadzące do upośledzenia wyglądu i stłoczeń zębów.

– Dieta papkowata, smoczki, ssanie kciuka, karmienie butelką czy też oddychanie przez usta, wszystkie te czynniki odpowiadają za słaby rozwój twarzy i uzębienia.

– Pozostawienie nieleczonych nawyków mięśniowo-czynnościowych, w postaci oddychania przez usta, nieprawidłowego połykania i tłoczenia języka będzie wywierać ujemny wpływ na wzrost twarzy i zębów i przyszłe leczenie ortodontyczne.

– Szczotkowanie zębów powinno rozpocząć się od pierwszego, wyrżniętego zęba tak, aby dziecko wyrobiło sobie nawyk mycia zębów. Szczoteczkę wybieramy dostosowaną do wieku i uczymy dziecko odpowiedniego szczotkowania zębów.

– Systematyczne mycie zębów jest bardzo ważne. Warto wyrobić w dziecku nawyk regularnego mycia zębów po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie

– rano i wieczorem. Im szybciej nauczymy dziecko samodzielnego szczotkowania zębów, tym lepiej. W najmłodszych latach dziecka należy pamiętać, aby używało szczoteczki tylko pod nadzorem osoby dorosłej, aby nie zrobiło sobie krzywdy.

Artykuł sponsorowany

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.