Jak czytać analizę składu ciała

Podczas podjęcia się procesu odchudzania każda osoba podejmuje wiele wyrzeczeń oraz intensywne ćwiczenia, które pozwolą na zgubienie zbędnych kilogramów. W tym samym momencie część z tych osób bardzo często sprawdza jedynie swoją wagę. Nie jest to jednak wystarczające i dobrze jest przeprowadzić dogłębną analizę składu ciała. Tylko w ten sposób można prawidłowo dopasować rodzaj jedzonych pokarmów oraz dostosować rodzaj wykonywanych ćwiczeń.

Czym jest analiza składu ciała?

Jak sama nazwa wskazuje analiza składu ciała polega na dokonaniu wszelkich możliwych pomiarów w celu stwierdzenia jaki jest rozkład budowy ciała na poszczególne elementy tj. masa mięśniowa, tkanka tłuszczowa itp. Dzięki analizie składu ciała można bez przeszkód określić takie elementy jak:

  • dokładna masa ciała;
  • objętość wody w organizmie danej osoby;
  • poziom białka;
  • stopień otyłości;
  • obwód mięśni np. ramienia;
  • poziom oraz obszar trzewnej tkanki tłuszczowej.

Powyższe elementy stanowią jedynie niektóre części składowej analizy składu ciała. Dzięki wszystkim zgromadzonym informacjom można świadomie podjąć decyzję jaką dietę zastosować oraz jakie ćwiczenia będą odpowiednie.

Jak czytać analizę składu cała?

Odpowiednia interpretacja analizy składu ciała polega na odczytaniu wyników poszczególnych pomiarów wykonywanych w ramach analizy. Należą do nich:

  1. Tkanka tłuszczowa – stanowi ona niezbędny element w ciele każdego człowieka, który służy do utrzymani odpowiedniej temperatury oraz ochrony narządów wewnętrznych człowieka. Jest ona przedstawiona w analizie jako procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w ogólnej masie ciała oraz sama masa tkanki tłuszczowej w kg. Należy pamiętać, iż zarówno zbyt niski jak i zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka jest niebezpieczny. W zależności od wieku dla dzieci pomiędzy 5 a 18 rokiem życie optymalny poziom tkanki tłuszczowej powinien mieścić się w przedziale 12,5% do 20%. Z kolei wraz ze wzrostem wieku wartość wyrażana w procentach stopniowo wzrasta do ok. 25-33% (trzeba mieć również na uwadze, iż dla mężczyzn i dla kobiet występują oddzielne skale dopuszczalnej tkanki tłuszczowej);
  2. Tkanka tłuszczowa trzewna (wiscrealna) –  znajduje się ona głęboko w obszarze brzusznym chroniąc wszystkie organy wewnętrzne. W tym wypadku również należy nadmienić, że zbyt duży poziom tkanki tłuszczowej wiscrealnej lub zbyt mały jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Zbyt duży poziom może oznaczać m.in zwiększone ryzyko zawału serca, czy też zwiększone ryzyko nadciśnienia. Prawidłowy poziom tej tkanki tłuszczowej dla dorosłej osoby wynosi od 0 do 12. 
  3. Masa mięśniowa –  w tym wypadku mierzona jest całkowita masa mięśni szkieletowych, mięśni gładkich, oraz zawartą w tych mięśniach wodę. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej wzrasta również szybkość przemiany materii a tym samym szybciej postępuje spalanie tkanki tłuszczowej;
  4. Całkowita zawartość wody (TBW) – określa ona ogólną zawartość płynów w organizmie, która jest wyrażana w procentach. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia, dlatego też eksperci zalecają wypijanie około 2,5 litra wody dziennie. Prawidłowy wskaźnik wody wyrażany w procentach dla dorosłych mężczyzn mieści się w przedziale 50 – 65%, natomiast dla dorosłych kobiet 45 – 60%.

Za pomocą wyżej wymienionych pomiarów można uzyskać odpowiedź na pytanie jak czytać analizę składu ciała. Najlepszym sposobem do wykonania takiego pomiaru jest analizator składu ciała. Jednym z nich jest analizator InBody, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku precyzyjnej analizy masy ciała. Można go otrzymać w kilku modelach, które nieco różnią się od siebie funkcjami oraz budową, jednak każdy z nich pozwoli na dogłębną analizę składu ciała.

 

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.