Kwas hialuronowy: kiedy warto pomyśleć o zabiegu z wykorzystaniem tej substancji?

Kwas hialuronowy nieodmiennie kojarzy się z zastrzykami wykonywanymi w gabinecie medycyny estetycznej. Zastrzykami, które mają oczywiście sprawić, że skóra na twarzy będzie wyglądała na młodszą, lepiej nawilżoną i bardziej sprężystą. Czy kwas hialuronowy występuje tylko jako jeden ze składnik zastrzyków? Kiedy warto pomyśleć o jego wykorzystaniu?

Czym właściwie jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to związek chemiczny. Występuje naturalnie w organizmie człowieka (m.in. w skórze, mazi stawowej czy chrząstce). Odpowiada za nawilżenie skóry i jej ujędrnienie. Proces starzenia się sprawia, że systematycznie zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w organizmie, co z kolei przekłada się m.in. na pogarszającą się kondycję skóry. Co ważne, kwas hialuronowy jest również składnikiem płynów i ustrojowych i tkanki łącznej. Z tego względu zmniejszająca się ilość substancji skutkuje powolną degeneracją tkanek.

Jak wykorzystywany jest kwas hialuronowy?

Zazwyczaj służy do wypełnienia zmarszczek (najczęściej w okolicach oczu i na czole), może jednak zostać wykorzystany również do skorygowania niedoskonałości takich jak asymetria ust lub nosa, jeśli nie jest ona zbyt mocna.

Należy też pamiętać, że kwas hialuronowy jest wykorzystywany wprawdzie przede wszystkim w kosmetyce, jednak wpływa też np. na kondycję stawów. Z tego względu używany jest także w medycynie. Zbyt mała ilość kwasu hialuronowego może doprowadzić m.in. do zwyrodnienia stawów, a w konsekwencji – do utrudnienia poruszania się i normalnego funkcjonowania. Dodatkowo kwas hialuronowy bywa wykorzystywany także w leczeniu oparzeń i owrzodzeń skóry.

Kwas hialuronowy: w jakich postaciach?

Kwas hialuronowy jest bezpośrednio wstrzykiwany w skórę przy pomocy zastrzyków, jednak występuje także w postaci odpowiednio skoncentrowanego serum, żelów czy nawet w postaci kapsułek. Za każdym razem cel stosowania kwasu hialuronowego jest jednak taki sam – chodzi o poprawę kondycji skóry i nadania jej młodzieńczego wyglądu.

 

 

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.