Na łojotokowe zapalenie skóry twarzy najczęściej skarżą się osoby młode, w okresie pokwitania. Zazwyczaj to właśnie one muszą zmagać się ze skutkami choroby, jednak nie oznacza to, że dolegliwości nie mogą pojawić się także u osób dorosłych. Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z łojotokowym zapaleniem skóry twarzy?
Wszystko przez rosnącą aktywność gruczołów
Dlaczego łojotokowe zapalenie skóry twarzy występuje w okresie pokwitania i ewentualnie już po nim, ale bardzo rzadko wcześniej? Jest to związane z bezpośrednią przyczyną pojawienia się dolegliwości, czyli rosnącą aktywnością gruczołów łojowych skóry. Następuje wtedy gwałtowny wzrost produkcji sebum. Aktywność gruczołów w okresie pokwitania jest na ogół tak duża, że ilości sebum zaczynają mocno podrażniać skórę. Problem staje się tym poważniejszy, że jednocześnie dochodzi do złuszczania się naskórka.
Niekiedy „tłusta” skóra to nie jedyny skutek aktywności gruczołów. Przy łojotokowym zapaleniu skóry twarzy mogą pojawiać się także plamy rumieniowe. W ekstremalnych sytuacjach może dojść też do wystąpienia zmian wysiękowych – pojawiają się one na skutek braku cyrkulacji powietrza w fałdach skórnych. Przy łojotokowym zapaleniu skóry może pojawić się również świąd i pieczenie. Wszystkie objawy mogą nasilać się przy wzroście temperatury, czyli m.in. latem i w nagrzanych pomieszczeniach.
Kto jest bardziej narażony na łojotokowe zapalenie skóry twarzy?
Na łojotokowe zapalenie skóry twarzy najbardziej narażeni są nastolatkowie, jednak oprócz nich można wyróżnić tzw. grupy ryzyka. Większy problem z pracą gruczołów łojotokowych mogą mieć np. osoby chore na cukrzycę, zmagające się z zapaleniem trzustki czy zapaleniem wątroby typu C. Bardziej podatne są także osoby, które cierpią na jakiekolwiek schorzenie obniżające ogólną odporność organizmu.
Jeśli łojotokowe zapalenie skóry twarzy przybiera niepokojące formy, należy bezwzględnie udać się do lekarza. W codziennej pielęgnacji mogą pomóc kosmetyki stworzone specjalnie na potrzeby osób zmagających się z dolegliwościami wynikającymi z tej choroby.
- Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne suplementy dla mam karmiących - 26 września 2024
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023