W czasach, w których tak bardzo propagowana jest ekologia, a Polacy wreszcie dostrzegają negatywy cywilizowanego, nafaszerowanego chemią jedzenia, powstają kooperatywy spożywcze. To zdrowa odpowiedź i alternatywa dla zakupów dokonywanych w supermarketach. W wielkich molochach nie uda nam się przecież kupić zdrowej marchewki czy pełnych witamin jabłek.
Kooperatywa spożywcza – co to właściwie jest?
Śmiało można powiedzieć, że to dobrowolne zrzeszenie ludzi, którym zależy na diecie stworzonej z ekologicznych produktów. Cała grupa wspólnie więc zamawia, później waży, rozdziela i odbiera zakupione towary z ekologicznych upraw. W skrzyniach znajdują się przede wszystkim warzywa i owoce, które wyhodowane zostały w zgodzie z naturą. Nienafaszerowane pestycydami i innymi konserwantami, dają pewność, że członkowie takiego zrzeszenia mogą odżywiać się naprawdę zdrowo.
Taka prywatna spółdzielnia jest działaniem świadomych Polaków. Tych, którzy zwracają uwagę na to, co ląduje na ich talerzach. Łącząc siły, mają dostęp do produktów od rolników ekologicznych, którzy do upraw nie stosują żadnej chemii.
Od zamówienia do konsumpcji
Jak działają kooperatywy spożywcze? To proste. Członkowie takiego zrzeszenia w wybrany dzień dokonują zamówienia określonych produktów. Osoba, która w danym tygodniu zajmuje się jego realizacją, transportem i podziałem, zbiera je od wszystkich członków. Następnie zamawia jedzenie u wybranego dostawy, odbiera, reguluje należność, przywozi w dane miejsce. Członek kooperatywy spożywczej musi tylko odebrać swoje zamówienie, a następnie pozostaje mu już tylko cieszenie się spożywaniem smacznych i ekologicznych dań.
Wybór osoby koordynującej dane zlecenia jest najczęściej losowy, zamawiający zmieniają się. Większość kooperatyw spożywczych zaczęła pobierać prowizję za takie zamówienia – na przykład 10% od ich wartości. Absolutnie nie po to, by na ekologiczności zarabiać. Taka kooperatywa spożywcza nie ma nic wspólnego z biznesem. Środki pochodzące z prowizji przeznaczane są na rozwój powstałego zrzeszenia. Mówić możemy tutaj raczej o finansach, które niezbędne są na pokrycie kosztów związanych z wynajmem magazynu czy kosztów transportu. Prężnie działające kooperatywy organizują również dla swoich członków cykliczne szkolenia z zakresu zdrowego odżywiania.
Co ciekawe, popularność tego rodzaju inicjatyw jest w naszym kraju coraz większa. Wreszcie dostrzegliśmy, że owoce i warzywa nafaszerowane konserwantami to produkty, które zamiast działać korzystnie na nasze zdrowie, raczej je niszczą.
- Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne suplementy dla mam karmiących - 26 września 2024
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023