Jaki leki najczęściej kupują Polacy?

Prym wiodą leki przeciwbólowe, które dostępne są bez recepty. Takie można nabyć nie tylko w aptekach, ale również sklepach wielobranżowych czy na stacjach benzynowych. Na drugim miejscu plasują się suplementy diety i substancje z zakresu tzw. medycyny alternatywnej. Na ostatnim miejscu znajdują się leki wydawane na receptę.

Statystyki

Każdego roku Polacy wydają na leki ponad 670 milionów złotych. Za te pieniądze kupili między innymi 70 milionów opakowań środków przeciwbólowych i jakieś 40 milionów suplementów diety – tylko witamina D rozchodzi się w ilości około 6 milionów egzemplarzy.

Polacy chętnie sięgają też po zioła. Mieszanki roślinne, które mają leczyć rozmaite dolegliwości, nabywane są w łącznej ilości około 20 milionów opakowań.

 

Leki OTC a leki na receptę

Częściej kupujemy leki, które dostępne są bez recepty, czyli leki OTC. Większość z nich nabyć można nie tylko w aptekach, ale również podczas codziennych zakupów, chociażby w supermarketach. Z reguły kupujemy leki na kaszel, bóle głowy, bóle mięśniowe czy te, które mają zbić gorączkę.

 

Leki na receptę nabywane są przede wszystkim przez pacjentów, którzy cierpią z powodu chorób przewlekłych. To lekarstwa, jakie są nabywane przez chorych każdego dnia i dotyczą poważnych schorzeń. W okresie jesienno-zimowym wzrasta również ilość przepisywanych na receptę antybiotyków. Przyczyną jest zwiększona liczba zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych.

 

Ile wydajemy na leki?

Okazuje się, że przeciętna polska rodzina wydaje na leki około 800 złotych w ciągu tylko trzech miesięcy. W koszty te wliczają się także usługi medyczne – najdroższe są te z zakresu stomatologii.

 

Na same leki wydawane na receptę, jedno gospodarstwo domowe wydaje średnio 420 złotych (również w czasie trzech miesięcy). Środki medyczne są w Polsce nadal bardzo drogie, a tylko ich część jest refundowana. Wynika to głównie z powodu ogromnych kosztów inwestycyjnych, jakie koncerny farmaceutyczne ponoszą z tytułu wprowadzenia leku na rynek i jego produkcji. Czy wiecie, że wprowadzenie nowego leku na rynek może trwać nawet 15 lat? Taka inwestycja pochłania miliardy dolarów, a pieniądze te przeznaczane są przede wszystkim na badania kliniczne.

 

Droga jest również sama produkcja leków. Weźmy pod uwagę restrykcyjne wymogi unijne, jakie nakładane są na przedsiębiorstwa farmaceutyczne. Maszyny i urządzenia do farmacji, które wykorzystuje się do produkcji produktów medycznych, muszą być w pełni sterylne, a cały proces wytwarzania leków ma być całkowicie bezpieczny. Trzeba brać pod uwagę, że chodzi tu przecież o zdrowie, nierzadko życie pacjentów, podczas produkcji nie może dojść do jakichkolwiek uchybień.

 

Patrząc na wydatki Polaków na leki, i tak możemy cieszyć się dobrą sytuacją. Mniej od nas wydają jedynie Rumuni i Łotysze. Najwięcej w Europie na leki wydają Francuzi oraz Niemcy – rocznie to ponad 550 euro. Przeciętny Polak wydaje na leki tylko 139 euro w skali roku. Niestety nie do końca jest tak, że to dlatego, że możemy cieszyć się dobrym zdrowiem. W wielu przypadkach wolimy zrezygnować w ogóle z leczenia, bo zwyczajnie nas na nie nie stać.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.