Niacyna – kiedy powinniśmy wprowadzić suplementację witaminy B3 do naszej diety?

Witamina B3, czyli tzw. niacyna to jedna z najważniejszych witamin w naszym organizmie, odpowiedzialna za wiele funkcji. Co dzieje się z naszym organizmem, kiedy niacyny zaczyna w nim brakować i co należy wtedy zrobić?

Jakie właściwości ma niacyna?

Niacyna w ludzkim organizmie spełnia ważną rolę, bowiem przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz obwodowego układu nerwowego. Odpowiada również za syntetyzowanie się hormonów płciowych a także insuliny, kortyzolu i tyroksyny. Niewystarczająca ilość niacyny doprowadza do tego, że nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Według amerykańskich badaczy, witamina B3 wspomaga i wzmacnia pracę komórek odpornościowych i pomaga w walce z bakteriami gronkowca złocistego, a co za tym idzie, może wspomóc terapię antybiotykową. Szwajcarscy naukowcy z kolei twierdzą, że niacyna przyczynia się do tego, że czujemy się pewniejsi siebie i poprawia nastrój, dlatego powinno się ją zalecać w stosowaniu terapii chorób psychicznych.

 

Kto jest narażony na niedobory niacyny?

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, potrzebuje między innymi niacyny. Bogatymi źródłami witaminy B3 są pokarmy, które często występują w polskiej kuchni: drób, i wieprzowina, wątróbka, produkty zbożowe, ryby oraz ziemniaki. Jeśli stosujemy urozmaiconą dietę, bogatą w wyżej wymienione składniki, nie powinniśmy się zbytnio martwić o to, że w naszym organizmie brakuje niacyny. Niestety, osoby, które stosują nieracjonalną dietę, niskokaloryczną i mało urozmaiconą, powinny zacząć się o siebie martwić. Podobnie jest z osobami, które nadużywają alkoholu i cukru. Także osoby starsze, które przyjmują zbyt mało posiłków mogą cierpieć na niedobory niacyny.

Jak rozpoznać niedobór witaminy B3?

 

Najłatwiejszym i najbardziej wiarygodnym sposobem rozpoznawania niedoboru niacyny w organizmie jest analiza moczu, jednak gołym okiem także można dostrzec niedobory. Objawy niedoboru to między innymi brązowe plamy, głównie na twarzy, szyi i dłoniach, zgrubienie skóry, złuszczanie się naskórka, biegunka, depresja, nerwowość, zaburzenia koncentracji, stan zapalny jamy ustnej i języka, zapalenie nerwów. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy tego typu, powinniśmy się zgłosić do lekarza i zacząć dbać o odpowiednią suplementację witamin w diecie.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.