Smog w Polsce – jakie są jego przyczyny i skutki?

Problem zanieczyszczonego powietrza w Polsce nasila się z roku na rok. Codziennie słyszymy komunikaty ostrzegawcze, informujące o stale pogarszającym się stanie powietrza. Za jego złą jakość odpowiada smog – zmora współczesnej ludzkości.

Smog – co to jest?

Smog to mgła, powstająca z zanieczyszczeń powietrza wywołanych ludzką działalnością. W jego skład wchodzą szkodliwe pyły i związki chemiczne, m.in. benzopiren, tlenki azotu, węgla i siarki, ołów, arsen, czy nikiel.

Smog – definicja

Smog można zdefiniować, jako zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku mieszania się powietrza i odpadów spalania paliw kopalnych i napędowych, które są podstawą dzisiejszej gospodarki energetycznej w Polsce. Słowo smog wzięło się z połączenia słów dym (z ang. smoke) i mgła (z ang. fog).

„W skład smogu wchodzą dwa rodzaje pyłów – PM10 oraz PM2,5. Pierwszy z nich zawiera substancje nieorganiczne i toksyny takie jak metale ciężkie, dioksyny, furany czy benzopiren cząsteczki o średnicy 10 mikrometrów osiadają w górnych drogach oddechowych. PM2,5 charakteryzuje się zbliżonym składem, jednak zawiera cząsteczki o średnicy 2,5 mikrometra, które poza układem oddechowym przenikają również do krwi, powodując różnego rodzaju schorzenia” – tłumaczy specjalista z Centrum Medycznego w Wolsztynie.

Smog – przyczyny

Z przeprowadzonych badań wynika, że główną przyczyną smogu w Polsce jest niewłaściwe korzystanie z systemów ogrzewania mieszkań. Wiele gospodarstw korzysta z przestarzałych, pozbawionych filtrów pieców, jednocześnie spalając w nich tańszy muł węglowy niskiej jakości, a często także odpady. Niska świadomość społeczna sprawia, że rocznie w naszym kraju do pieca trafia nawet do 2 mln ton niebezpiecznych dla zdrowia odpadów.

Realny wpływ na stan powietrza ma także przemysł energetyczny oraz transport osobowy, jednak jest to niewielki procent całego problemu. Nie bez znaczenia są też warunki atmosferyczne, smog jest groźniejszy w dolinach, gdzie stale się utrzymuje, z kolei przy bezwietrznej pogodzie, mgła smogowa może unosić się nad miastem przez wiele dni.

Smog – skutki

 „W długoterminowej perspektywie, zjawisko smogu będzie katastrofalne w skutkach. Wpływa on negatywnie na organizmy ludzi oraz zwierząt, tak więc poza skażonym powietrzem mamy też do czynienia ze skażoną żywnością. Substancje zawarte w smogu mogą powodować takie dolegliwości jak astma, suchy, przewlekły kaszel, choroby układu krwionośnego, a nawet nowotwory. Dodatkowo mikrocząsteczki w atmosferze sprzyjają ocieplaniu się klimatu, kolejnego, realnego zagrożeniem dla planety i gatunku ludzkiego” – wyjaśnia ekspert z Centrum Medycznego w Wolsztynie.

Smog – ciekawostki

Istnieją 2 typy smogu – londyński i Los Angeles – pierwszy występuje głównie w zimie, gdy intensyfikuje się ogrzewanie gospodarstw, drugi z kolei jest charakterystyczny dla miesięcy letnich.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest obecnie w Chinach – Państwo środka spala blisko 50% światowego węgla.

Smog – jak się przed nim bronić?

Smog jest zjawiskiem stałym, otaczającym nas, dlatego wydaje się, że jesteśmy na niego skazani. Możemy jednak doraźnie się przed nim bronić, minimalizując jego skutki – korzystajmy z  masek przeciwsmogowych i oczyszczaczy powietrza. Zwracajmy także uwagę na komunikaty o jakości powietrza – gdy są naprawdę złe, zostańmy w mieszkaniu. Natomiast wychodząc, pamiętajmy by oddychać przez nos, który naturalnie filtruje wdychane powietrze.

Śmiało można powiedzieć,  że to ostatni dzwonek dla ludzkości, by zmienić dotychczasowe nawyki i upodobania. Musimy zrezygnować ze znanych i sprawdzonych rozwiązań – paliw kopalnych i zacząć wykorzystywać odnawialne źródła energii oraz uświadamiać ludzi o powadze i skutkach zjawiska jakim jest smog.

 

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.