Pupa niemowlaka jest bardzo wymagającą częścią ciała. To ona narażona jest na najwięcej problemów. Żeby ich unikać powinno się często zmieniać pieluszkę – od razu po kupce lub kiedy wyczujemy, że jest przemoczona. Noworodek potrafi wymagać przebrania nawet do 12 razy na dobę, im starsze niemowlę, tym tych zmian jest mniej. Jednak dbanie o suchość i wietrzenie pupy pomaga zapobiegać podrażnieniom a nawet pieluszkowemu zapaleniu skóry. Aby odpowiednio zadbać o skórę dziecka w tych okolicach oraz zapewnić komfort maluszkowi potrzebne są odpowiednie artykuły do higieny.
Pierwszą kwestią są pieluszki dla dzieci. Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje: wielorazowe (tetrowe, flanelowe, bambusowe, wełniane itp.) i jednorazowe. To, które dany rodzic wybierze, zależy tylko od jego preferencji i zasobności portfela. Te pierwsze są bardziej ekologiczne, ale nie oznacza to, że również ekonomiczne. Pieluszki jednorazowe są za to łatwiejsze i szybsze w obsłudze. Mamy t do wyboru mnóstwo firm i rodzajów. Dla najmłodszych warto wybrać pampersy, które mają pasek – wskaźnik wilgotności. Pomaga on niedoświadczonym jeszcze rodzicom zauważyć, kiedy należy przewinąć maluszka, jeśli nie zrobił kupki. Do wyboru też mamy pieluszki z gumką ściągającą na plecach lub przy zapięciu. Tu wybór należy uzależnić od ruchliwości dziecka, ale też zweryfikować która opcja będzie wygodniejsza dla rodzica. Dla starszych już maluchów, które przekręcają się na boki, a nawet zaczynają raczkować, rynek przygotował kolejne rozwiązanie – pieluchomajtki. Ten rodzaj pieluszek wciąga się na pupę niemowlaka właśnie jak majtki, przyspiesza i ułatwia to zakładanie pampersa dziecku, które jest niecierpliwe i szybko chce uciec z przewijaka.
Drugim niezbędnym akcesorium są chusteczki do wycierania/mycia pupy. Najbezpieczniejsza w użyciu jest zwykła woda. Dziecko można za każdym razem podmyć pod kranem lub użyć w tym celu zwykłych wacików jednorazowych. Jeśli jednak decydujemy się na zakup chusteczek, należy zwrócić uwagę na to, aby były hipoalergiczne i przeznaczone dla niemowląt. W sklepach możemy spotkać już chusteczki namoczone wodą, bez dodatku żadnych chemicznych składników, jednak w tym przypadku warto im się przyjrzeć czy producent nie nadużywa nazwy. Pupa niemowlaka jest bardzo wrażliwym miejscem, podatnym na podrażnienia i uczulenia i nie każdy składnik zawarty w chusteczkach nawilżanych może być odpowiedni dla każdego dziecka. Po pojawieniu się zaczerwienień czy wysypki nie trzeba od razu rezygnować z takiego rozwiązania, warto najpierw spróbować chusteczek innej firmy, bardzo prawdopodobne, że trafi się na te, które będą bezpieczne dla konkretnego malucha.
Podobnie rzecz się ma z kremami. Niektóre mogą powodować uczulenie. W pierwszej kolejności poleca się wybierać krem lub maść z pantenolem lub alantoiną. Nie powinno się używać kremów z tlenkiem cynku na zdrową skórę dziecka – powoduje to niepotrzebne wysuszanie jej. Kremy z cynkiem w składzie są odpowiednie do leczenia podrażnienia lub pieluszkowego zapalenia skóry, ale nie powinny być stosowane ciągle.
Przy pieluszkach wielorazowych nie ma większej potrzeby używania kremów, w tym przypadku wielu rodziców, decydujących się na stosowanie jakiegoś kosmetyku, wybiera zwykłą zasypkę dla niemowląt.
Sukcesem gładkiej i zdrowej pupy niemowlaka jest przede wszystkim obserwacja. Wprowadzając do użytku nowy kosmetyk czy rodzaj chusteczek lub pieluszek, warto obserwować skórę, aby w porę zareagować na niepożądane skutki.
- Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne suplementy dla mam karmiących - 26 września 2024
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023