Małe ziarenka maku znane są nam nie od dziś. Mak w kuchni ma szerokie zastosowanie, jest on wykorzystywany do przygotowania potraw wigilijnych, a także codziennych przysmaków. Niebieski rodzaj maku pochodzi z Europy, dlatego jest on najczęściej używany w Polsce. Wymienić można również biały mak, który jest przyprawą z Bliskiego Wschodu. Jest on najczęściej wykorzystywany w kuchniach Azji. Różnica między jednym a drugim rodzajem maku jest niewielka, właściwości obu z nich są korzystne, więc warto go spożywać. Sama nazwa oznacza sen, co nakierowuje na właściwości narkotyczne maku, z którego produkowane jest opium. Jednak ten mak, który znajduje swe zastosowanie w kuchni, nie zawiera żadnych alkaloidów, czyli substancji odurzających.
Ziarenka białego maku
Mak to małe, twarde ziarenka, które mają kształt nerki. Białe nasionka są mniejsze niż jeden milimetr, niebieskie są nieco większe. Nasionka te dojrzewają w makówce, po przekwitnięciu kwiatów. Jest on powszechnie dostępny w postaci suchej. Jego smak jest bardzo łagodny, jednak nasila się podczas podgrzewania. Wówczas staje się orzechowy oraz nieco korzenny. Zapach natomiast jest lekko słodkawy, również delikatny.
Zastosowanie w kuchni
Mak najczęściej wykorzystywany jest jako dodatek do wypieków. Znajduje się on w chlebie, ciastach oraz innych wyrobach cukierniczych. Biały mak jest trochę pikantną przyprawą, dlatego często łączy się go z miodem, co daje pyszne połączenie tych dwóch różnych tekstur. Mak warto także smażyć na patelni oraz dodawać do różnych potraw. Może to być makaron, kurczak, czy nawet ryba. Należy też wspomnieć o tym, że podkreśla on smak wielu innych potraw. Biały mak dobrze komponuje się również z warzywami, różnego rodzaju sosami, warzywami korzennymi, zwłaszcza ze szparagami.
Olej z białego maku
Olej pozyskiwany z ziaren maku wykorzystywany jest głównie w kuchni francuskiej. Jest on także jednym ze składników oliwy z oliwek. Trudno jest jednak zmielić twarde ziarna maku, dlatego też wykorzystywane są ręczne młynki. Najlepsze z nich znajdują się w Austrii i Niemczech. W takiej postaci, mak jest dodawany do zup, a także jest składnikiem wielu syropów.
Syropy
Biały mak może być wykorzystany do wytworzenia syropu leczniczego. Syropy jednak powstają z kwiatów. Jest on najlepszy na częste migreny, ponieważ nie uzależnia, a koi i zmniejsza odczuwany ból. Syrop z maku jest również składnikiem nalewek.
Właściwości lecznicze
Mak niebieski łagodzi dolegliwości oraz ma działanie wykrztuśne. Dlatego też duża część syropów wykrztuśnych zawiera mak, również odmianę białą. Napary z nasion maku mogą być dobre na bóle ucha lub zęba. O tym, że mak miał już swe zastosowanie w czasach dawnych świadczyć mogą znane nam do dziś lecznicze zabiegi średniowieczne. Gdy te były przeprowadzane, mak stanowił środek znieczulający. Łączono go wraz z mandragorą, cykutą oraz bluszczem. Gąbka była nasączana naparem z tych roślin, co następnie podsuwane było pod nos pacjenta.
- Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne suplementy dla mam karmiących - 26 września 2024
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023