Pieskie życie nie jest wcale takie złe, jak może nam się wydawać, a jednym z dowodów na to może być nos, który u psów pełni bardzo ważną funkcję. Każdy człowiek jest inny, a świadczyć o tym może nawet odcisk palca, który jest niepowtarzalny u wszystkich, dlatego w filmach akcji możemy zauważyć, że policjanci od podejrzanych zbierają odcisk palca, albo dzięki niemu możemy dostać się do ukrytego pomieszczenia.
Psi nos pełni tę samą funkcję co linie papilarne na ludzkich palcach. Odcisk ich nosa jest niepowtarzalny u każdego psa. Posiada on sieć bruzd i zmarszczek, które widać na jego końcówce. Kolejnym podobieństwem między psami i ludźmi jest to, że to jakie wrażenia smakowe mamy uzależnione jest od węchu. Nie bez powodu właściciele czworonogów tak często sięgają po specjalne przysmaki dla psów. U psów jest to najważniejszy zmysł. U ludzi największą rolę odgrywa nie słuch, wzrok, smak, węch, a dotyk, który sprawia, że odczuwamy ból. Bez innych zmysłów da się żyć, lecz niewątpliwie najtrudniejsze i najniebezpieczniejsze byłoby dla nas życie bez zmysłu dotyku.
Są sytuacje, w których próbujemy ukryć coś do jedzenia przed naszym psem po to, by nie uniknąć jego widoku, stojącego przy stole i proszącego o jedzenie. Robiąc tak, musimy być bardzo uważni, ponieważ psi nos jest tysiąc razy bardziej czuły na zapachy niż nos człowieka. Więc chowając się z jedzeniem przed naszym psem, musimy bardzo się postarać. Wiele ras psów, właśnie ze względu na dobry węch, szkoli się po to, by szukać niedozwolonych substancji na lotniskach, czy granicach.
To jaki pies ma nos, też jest ważne. Wilgotność nosa ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki niej pies potrafi określić, skąd dobiega zapach. Także jego kształt mówi o tym, jak bardzo efektywny jest psi nos — im jest dłuższy, tym lepiej działa system jego schładzania. Czyli u psów rozmiar ma znaczenie… To wszystko jest jednak niczym przy tym, co pies potrafi wykryć swoim nosem. Badania przeprowadzone w niemieckim szpitalu w Schillerhöche udowodniły, że psi nos potrafi rozpoznać zapach kilku związków organicznych w ciele człowieka świadczące o obecności nowotworu. Taka umiejętność można by rzec, jest bezcenna, lecz trudno jest sobie wyobrazić jak, mogłoby nam, ludziom to pomóc w wykrywaniu choroby. Niestety, psy nie potrafią mówić, chociaż jest jeden dzień w roku, w którym zwierzęta mogą przemawiać ludzkim głosem… Pytanie, czy chcą z nami wchodzić w dyskusje, czy wolą jednak utrzymywać pozory?
- Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne suplementy dla mam karmiących - 26 września 2024
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023