Cysteina- ważny aminokwas oczyszczający organizm człowieka

Grupa 22 rozgałęzionych aminokwasów tworzy cząsteczki białek w organizmie człowieka. Należy do nich cysteina, czyli substancja, która wykazuje niezwykle silne właściwości oczyszczające organizm. Co warto o niej wiedzieć? W jakiej postaci może być uzupełniania w ciele człowieka?

Czym jest cysteina i jak powstaje?

Jest to kwas, który należy to grupy 22 aminokwasów podstawowych o rozgałęzionej strukturze. Jest ona składnikiem endogennym, dlatego warto pamiętać, że jest ona jednym z głównych składników odpowiadających za prawidłowy rozwój człowieka. Do cech charakterystycznych należy obecność grupy tiulowej, która z dużym stopniu odpowiada za powstawanie disiarczkowych mostków odpowiadających za strukturę trzeciorzędową protein. Powstaje ona w wyniku przeniesienia atomu siarki w cząstki metioniny na tak zwaną serynę z użyciem cząsteczki adenozynotrójfosforanu.

Jakie są właściwości cysteiny?

 Jest ona zaliczana do tak zwanej grupy aminokwasów reaktywnych, tak więc można wywnioskować, że silnie wpływa na wszelkie procesy detoksykacyjne i regeneracyjne ludzkiego ciała. Do podstawowych jej właściwości należy branie udziału w syntezie glutationu. Glutation to jeden z najsilniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów. Wraz z udziałem glicyny i glutaminy wpływa na zawartość tego podstawowego przeciwutleniacza w ciele człowieka. Oczywiście należy zapamiętać, że cysteina również wykazuje niezwykle silne właściwości oczyszczające.

Jaki korzyści w ciele człowieka niesie cysteina?

To ona wpływa na procesy oczyszczania organizmu. Dzięki temu szybciej wydalają się one z wnętrza i sprawiają, że organizm lepiej funkcjonuje. Przetworzone jedzenie, brak wysiłku fizycznego, czy niezdrowe przekąski sprawiają, że nie funkcjonujemy tak dobrze, jak powinniśmy. Właściwości oksydacyjne warunkują oczywiście prawidłową pracę układu krążenia. Produkty z zawartością cysteiny zalecane są w przypadku dużego wysiłku fizycznego i chorób serca. Bardzo chętnie wykorzystywana jest też w przypadku leczenia chorób tętnicy i miażdżycy. Często również zalecana jest osobom zmagającym się z chorobami nowotworowymi, osobom z zapaleniem płuc oraz z chorobami stawów.

Jakie są objawy niedobory cysteiny?

Cysteina  zazwyczaj zlokalizowana jest w strukturach białkowych w nabłonkach człowieka. Zazwyczaj niedobór tego składnika widoczny jest w przypadku kruchej płytki paznokcie, czy też złej kondycji włosów. Tak więc objawami jest zrogowaciała skór, łamliwa płytka paznokcia oraz znaczne pogorszenie wyglądu włosów. Dobowa suplementacja cysteiny powinna wynosić do 500 mg dziennie. Leczenie niedoboru powinno być jednak ściśle konsultowane z lekarzem.

Gdzie występuje cysteina?

Jeżeli szukamy naturalnych składników, które zawierają ten aminokwas, powinniśmy skupić się na produktach z wysoką zawartością białka. Zwykle jest to mięso wołowe, drobiowe oraz produkty mleczne. Znajduje się ona również w spirulinie, soczewicy i w kurzych jajkach. Niestety cysteina zazwyczaj nie wstępuje w osobnych suplementach, dlatego konieczne jest podanie leku przez lekarza.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.