Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to niezwykle groźna choroba zakaźna, którą bezwzględnie trzeba leczyć w szpitalu i która jest zgłaszana do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Oczywiście samo zarażenie może mieć różne przyczyny i odmienny przebieg, ale bezwzględnie wymaga interwencji lekarskiej. Przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest zakażenie płynu mózgowo-rdzeniowego drobnoustrojami. Drogą infekcji może być zarówno krew, powikłania po przebytym zapaleniu ucha czy zatok, jak i miejsca zakażone podczas urazu czaszkowego.
Co powinno nas zaniepokoić?
Są różne przyczyny i różne typu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Poza bakteryjnym wyszczególniamy wirusowe i grzybicze. Ten pierwszy rodzaj (szczególnie o ropnym charakterze) jest najtrudniejszy w leczeniu i często kończy się powikłaniami lub też śmiercią. Niestety jest to również najczęstszy z przypadków. Różne bakterie mogą ten ciężki stan wywołać, ale zawsze warto pamiętać, że dużo zależy od odporności organizmu i innych czynników ryzyka. Jednym z najważniejszych jest wiek. Niestety najgroźniejsze bakterie atakują często niemowlęta i małe dzieci. Poza tym czynnikami, które zwiększają ryzyko zakażenia jest przebywanie w dużych skupiskach ludzi, częste zapalenia zatok i uszu, urazy czaszki i wszelkie inne choroby, które upośledzają układ immunologiczny.
Wiele uwagi poświęca się temu, jak zdiagnozować zapalenie opon mózgowych. Oczywiście codziennie stykamy się z bakteriami, które tę ciężką chorobę wywołują, a jednak nie chorujemy. Warto zwrócić uwagę na dość charakterystyczne objawy i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ sama choroba ma dość szybki przebieg. Powinna nas zaniepokoić bardzo wysoka gorączka – nawet do 40ºC, która często występuje z dreszczami, nasilone bóle stawowo-mięśniowe, bóle głowy i karku (z jego sztywnością). Czasem obserwuje się nudności oraz zaburzenia świadomości.
Działać szybko
Szybkie rozpoznanie choroby pozwala na skuteczne leczenie. Najważniejszy jest obraz kliniczny oraz ustalenie bakterii, jaka wywołała zapalenie. W tym celu pobiera się w trakcie punkcji lędźwiowej płyn mózgowo-rdzeniowy. Pomocniczo wykonuje się tomografię komputerową, posiewy krwi i wymazy z gardła. Dzięki temu specjaliści wiedzą, z jakim rodzajem bakterii lub wirusa mają do czynienia i są w stanie określić, jakie leczenie będzie odpowiednie, by skutecznie zwalczyć chorobę, ograniczyć możliwość powikłań lub też uratować życie.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
- Jak zatrzymać wypadanie włosów po ciąży? Skuteczne suplementy dla mam karmiących - 26 września 2024
- Pielęgnacja Skóry Po Zabiegach Kosmetycznych - 10 października 2023
- Nauka angielskiego dla dzieci we Wrocławiu – klucz do rozwoju i sukcesu - 15 września 2023