Wskazania do wykonania USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi jest wykorzystywane przede wszystkim w celu prowadzenia profilaktyki antyrakowej. Rzeczywiście właśnie to badanie pozwala zbadać budowę anatomiczną gruczołu piersiowego. Jest w stanie wykryć nawet milimetrowe zmiany, które mogą zawierać komórki nowotworowe.

Okazuje się jednak, że USG piersi wykonuje się również w innych przypadkach. Na takie badanie powinny zgłosić się kobiety, które:

  • są w ciąży, by sprawdzić prawidłowość kanalików mlekowych,
  • karmią piersią, by sprawdzić prawidłowość funkcjonowania kanalików mlekowych,
  • doznały urazu piersi.

Oczywiście najczęściej badania tego typu realizowane są w ramach profilaktyki antynowotworowej. Regularnie powinny wykonywać je kobiety po 20 roku życia, przynajmniej raz w roku. Częściej te, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka piersi – przynajmniej raz na 6 miesięcy bądź o częstotliwości realizacji takiego badania decyduje lekarz. Kobiety powinny zgłosić się na badanie USG piersi zawsze wtedy, gdy:

  • wyczują zgrubienie bądź guzek podczas samobadania,
  • odczuwają ból piersi,
  • zauważyły zmianę w wyglądzie piersi, na przykład asymetrię,
  • zauważyły zmiany skóry w okolicach piersi, na przykład zasinienie,
  • zauważyły wydzielinę z brodawki sutkowej.

Co ważne, badanie USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. To badanie w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, nie powoduje żadnych powikłań. Może być wykonywane wielokrotnie, również w ciąży i w krótkich odstępach czasu. Warto zauważyć, że obraz ultrasonograficzny może zmieniać się w zależności od fazy cyklu hormonalnego kobiety. Nie są to jednak zmiany, które miałyby fałszować wyniki czy nie wykryć negatywnych zmian.

Badanie USG piersi wykonywane jest również w trakcie trwania terapii onkologicznej. Dzięki temu medycy są w stanie określić skuteczność leczenia. Badanie ultrasonograficzne wykonuje się również po zakończeniu terapii, by móc kontrolować ewentualne nawroty choroby.

Medycy zalecają wykonywanie USG piersi kobietom po 20 roku życia. Mammografia zastępuje to badanie po 40 roku życia kobiet. To dlatego, że w gruczołach gromadzi się wtedy więcej tkanki tłuszczowej i mammografia okazuje się wtedy badaniem skuteczniejszym. Nie oznacza to jednak, że badanie ultrasonograficzne jest gorszej jakości. Sprawdza się po prostu o wiele lepiej w przypadku młodych kobiet.

W trosce o zdrowie i życie kobiet kilka razy w roku organizowane są dni, w których badania takie można wykonać całkowicie bezpłatnie i bez skierowania. Pamiętajmy, że nowotwór piersi to najczęściej występująca choroba onkologiczna. Niestety jej rokowania nie zawsze są korzystne, bo wykrywana jest zbyt późno. To właśnie nowotwór piersi przyczynia się do największej liczby zgonów, patrząc na wszystkie rodzaje raka złośliwego. Profilaktyka antyrakowa jest niezbędna, by zachować pełne zdrowie. Powinny korzystać z niej kobiety już po okresie dojrzewania. USG piersi jest rutynowym badaniem, tak samo, jak comiesięczna samokontrola gruczołu piersiowego.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.