Jak wyjąć kleszcza?

Jak wyjąć kleszcza?

Jeśli po powrocie ze spaceru odnajdziemy na swoim ciele kleszcza, musimy go jak najszybciej usunąć. Znajdujące się w jego ślinie drobnoustroje wywołują groźne infekcje wirusowe, takie jak: borelioza, anaplazmoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Czy jednak w każdej sytuacji niezbędna jest interwencja lekarska? Jak się okazuje – niekonieczne, ponieważ w większości przypadków z jego wyciągnięciem poradzimy sobie sami. Wystarczy tylko przestrzegać kilku ważnych zasad.

Tego nie rób!

Choć pomoc lekarza nie zawsze jest potrzebna, niemniej jednak, w usuwaniu kleszcza warto uciekać się do sprawdzonych, bezpiecznych technik. A tymi z pewnością nie są smarowanie tłuszczem, benzyną, środkami dezynfekującymi, wyciąganie gołymi palcami, rozgniatanie, wyciskanie, zgniatanie czy przypalanie. Stosowanie wyżej wymienionych sposobów spowoduje „dławienie się” kleszcza, a w konsekwencji wypluwanie jego chorobotwórczej śliny do rany. Jak zatem widać, nieprawidłowe wyciąganie pajęczaka może przynieść więcej szkody niż pożytku.

O czym należy pamiętać przed usunięciem kleszcza?

1. W wyciągnięciu pajęczaka pomocna okaże się pęseta. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie chwytać nią za obrzęknięty brzuch kleszcza, ponieważ istnieje realne zagrożenie, że znajdujący się w nim zainfekowany płyn przedostanie się do naszego organizmu.
2. Kleszcza nie wykręcamy ani nie wyrywamy, gdyż znajdująca się w ciele główka może spowodować groźne dla zdrowia konsekwencje. Musi zostać usunięty w całości.
3. Po jego wyciągnięciu, dezynfekujemy ranę spirytusem salicylowym bądź wodą utlenioną.
4. Jeśli na skórze utworzył się rumień, może to świadczyć o zakażeniu boreliozą.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, kleszcza usuwamy przy pomocy pęsety, możliwie jak najbliżej skóry. Jednym zdecydowanym, ale delikatnym ruchem wyciągamy go ze skóry, w kierunku przeciwnym do tego, w jakim się wkręcił. Zazwyczaj pajęczaki przenikają do skóry ruchem w prawą stronę, więc podczas usuwania musimy wykonać ruch w lewo.
Pod żadnym pozorem nie zaciskamy pęsety na jego ciele, gdyż w ten sposób wprowadzimy jego zawartość pod skórę, co w efekcie utrudni całą czynność. Po jego wyciągnięciu, kleszcza palimy lub miażdżymy. W sytuacji, gdy na skórze pojawi się wysypka, konieczne może być jego laboratoryjne zbadanie.
Po owocnym zakończeniu zabiegu, ranę oraz pęsetę dezynfekujemy oraz myjemy ręce. Miejsce ukąszenia bacznie obserwujemy przez najbliższe tygodnie, czy nie pojawia się na niej zaczerwienienie, obrzęk, objawy grypowe czy powiększający się rumień w okolicach rany. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy pilnie zgłosić się do lekarza, gdyż może to świadczyć o rozwijającej się niebezpiecznej chorobie, jaką niewątpliwie jest borelioza.

Fragment kleszcza utknął w skórze – co robić?

Jeżeli pomimo największych starań, w ciele zostały pozostałości pajęczaka, należy reagować tak samo, jak na początku, czyli przy użyciu pęsety próbujemy go wyciągnąć. Możemy również posiłkować się jałową igłą i postępować tak, jak przy wyciąganiu drzazgi. Jeśli mimo wszystko próby spełzną na niczym, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Po pomoc do apteki

W aptekach nie brakuje różnego rodzaju przedmiotów, dzięki którym usuwanie kleszcza może być nie tylko sprawniejsze (zwłaszcza w przypadku niedoświadczonych w tym zakresie osób), ale również bezpieczniejsze. Mowa o specjalnych długopisach, przyssawkach, lass czy specjalnych kart. Te ostatnie wyglądem imitują karty kredytowe, więc bez najmniejszego problemu można zabrać je ze sobą w każde miejsce. Projekt ich konstrukcji, z różną wielkością bocznych wcięć, umożliwia swobodne usunięcie każdego kleszcza, nawet tego mniejszych rozmiarów, których uchwycenie pęsetą byłoby utrudnione. Aby zatem przy użyciu karty wyciągnąć kleszcza, należy wsunąć jego tułów w specjalne wcięcie i delikatnie pociągnąć ku górze. Wówczas pozbędziemy się go w całości.

Każde ugryzienie kleszcza, choć może spowodować chorobę, nie wymaga interwencji lekarskiej. Nie od dziś jednak wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przed udaniem się do lasu, warto dowiedzieć się, jak uchronić się przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.