Najczęstsze niedobory witamin u kobiet

Organizm każdego człowieka, by sprawnie działać, potrzebuje całego szeregu substancji odżywczych, mikro i makroelementów oraz witamin. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zapewniać wszystkie niezbędne składniki, ale z drugiej strony tempo życia, coraz bardziej przetworzona żywność i ograniczona aktywność sprawiają, że nie dostarczamy lub też nasz organizm nie do końca wchłania wszystko to, czego potrzebuje. Zarówno niedobory, jak i nadmiar niektórych substancji może być dla nas groźny i zaburzać funkcjonowanie różnych układów.

 

Witaminy dla płci i wieku?

 

Nie da się ukryć, że nie ma jednego szablonu odpowiednich proporcji witamin dla wszystkich. Inne zapotrzebowanie na elementy będzie mieć mężczyzna i inne kobieta, zupełnie innych składników potrzebuje dziecko a innych senior. Wynika to oczywiście i z gospodarki hormonalnej, i z konkretnych aktywności i wymagań komórek. Często więc zupełnie nieświadomie narażamy się na różnego rodzaju niedobory, a je warto uzupełniać przez preparaty do suplementacji witamin. Warto jednak zrobić to po konsultacji lekarskiej, bo czasem niektóre objawy mogą mieć zupełnie inne przyczyny.

 

Kobiety pod ochroną

 

Szczególnie niedobory witamin oraz minerałów są odczuwane przez kobiety. To one powinny uważnie przyjrzeć się ilości przyjmowanego żelaza, witamin z grupy B i magnezu w diecie. Problemy z tymi składnikami wynikają przede wszystkim z utraty krwi podczas menstruacji, dość restrykcyjnymi i nie zawsze przemyślanymi diet, głodówkami oraz ulegania modom żywieniowym. Lekarze podkreślają, że wszelkie drastyczne ingerencje w funkcjonowanie organizmu nie pozwalają mu prawidłowo funkcjonować. Poziom wymienionych wyżej składników warto okresowo kontrolować, by nie dopuścić do anemii czy awitaminozy, które mogą być groźne w skutkach.

Warto zwrócić uwagę na ważny mikroelement, którego niedobory często u kobiet się obserwuje. Niedobory magnezu objawiają się skurczami mięśni, nerwowością oraz zaburzeniami snu. W skrajnych przypadkach potrafią być bardzo nieprzyjemne. Zmiany cywilizacyjne czy chociażby wkładka hormonalna, stres, przewlekłe zmęczenie i kawa dość mocno zaburzają wchłanianie magnezu nawet ze zdrowo zbilansowanej diety.

Kobietom, które ograniczają spożycie tłuszczów specjaliści zalecają suplementację witamin, które się w nich rozpuszczają. Na tej liście są przede wszystkim witamin A, D, E, K. Mają one wpływ na układ kostny, kondycję skóry i włosów, wzrok czy chociażby procesy starzenia się.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.