Walka o dobre powietrze: mit XXI wieku?

Mówi się, że czasy schyłku pewnej epoki zawsze charakteryzują się powrotem ludzkości do zgłębiania rzeczy nieracjonalnych, nieraz wymykających się rozumowemu badaniu. Takie sytuacje zdarzały się już wiele razy w historii ludzkości, wystarczy wspomnieć schyłek cesarstwa rzymskiego czy średniowiecza, kiedy do głosu dochodziły kwestie dzielące społeczeństwo i dotyczącej raczej kwestii wiary i przeczuć, niż racjonalnego rozumu. Także obecnie możemy zauważyć wiele takich symptomów schyłku: chyba nigdy w historii ostatniego wieku do głosu tak często nie dochodziły wszelkiego rodzaju mity, legendy miejskie czy po prostu spiskowe teorie dziejów, jak teraz. oczywiście ogromna w tym zasługa Internetu, który spowodował, że każdą myślą, nawet niekoniecznie mądrą, można w kilka sekund podzielić się z całym światem (oczywiście o ile świat będzie nią zainteresowany). 

Jaki mamy klimat?

Jedną z ciekawszych dyskusji, którą można scharakteryzować właśnie w kręgu schyłkowości pewnej epoki, są zawirowania związane ze zmianami klimatycznymi i środowiskiem naturalnym.  Coraz głośniej wybucha rozdźwięk pomiędzy zwolennikami teorii mówiących, że zanieczyszczenia środowiska spowodowane przez człowieka wcale nie są tak dewastujące, jak próbuje przedstawić to strona przeciwna, twierdząca, że za pogorszenie się jakości wody i powietrza odpowiada przede wszystkim waśnie człowiek. Kwestia ta na szerszej płaszczyźnie dotyka problemu zmian klimatycznych, które przecież coraz trudniej kwestionować, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie od lat obserwujemy coraz łagodniejsze zimy, za to coraz bardziej suche, niszczycielskie lata. Dodatkowo sporne są również kwestie szczegółowe, takie jak na przykład tematyka smogu. Do niedawna uważano, że problem smogu dotyczy jedynie wielkich miast, w których zlokalizowany jest przemysł: od jakiegoś czasu jednak coraz głośniej słychać wypowiedzi naukowców twierdzących, że za smog odpowiedzialny jest przede wszystkim dym emitowany przez samochody, czyli spaliny. Wiele niezależnych badań jasno wskazuje, że to właśnie zanieczyszczenia emitowane przez samochody są jedną z przyczyn tak gwałtownego wzrostu zachorowań na różnego rodzaju nowotwory.

Smog: mit czy rzeczywistość?

Warto od razu zaznaczyć, że smog nawet w naszym kraju nie jest mitem, lecz faktem. Aby samemu się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić którąś z licznych stron internetowych, podających skład powietrza w dużych miastach: niestety sporo polskich miast znajduje się w czołówce europejskiej, jeśli chodzi o miasta najbardziej zanieczyszczone. Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się urządzenia filtrujące powietrze, takie jak oczyszczacze Sharpa, dzięki którym przynajmniej we własnym mieszkaniu możemy zadbać o zdrowe powietrze. Na ulicach aglomeracji można również coraz częściej spotkać ludzi, noszących dedykowane maseczki przeciwsmogowe, zatrzymujące zagrażające zdrowiu cząsteczki. Do niedawna smog na polskich ulicach wydawał się czymś nierzeczywistym: obecnie coraz mniej ludzi wierzy, że oddychamy zdrowym powietrzem. Niestety, jeśli dalej będziemy stawiać w pierwszym rzędzie na paliwa węglowe oraz na silniki diesla, może okazać się, że dalsze zmiany będą postępować w jeszcze bardziej galopującym tempie, na które nie zdążymy już zupełnie reagować.  Walka o dobre (czytaj zdrowe) powietrze powinna zacząć się już dziś. Wystarczy, że sami będziemy dawali przykład: nie będziemy jeździć dieslami z wyciętymi filtrami cząstek stałych, nie będziemy palić w piecach śmieci, jak najczęściej będziemy korzystać z komunikacji miejskiej. Więcej na https://goodair.pl/.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.