Antybiotyk? Ostrożnie, nie zawsze się sprawdza

Ból gardła i głowy, kaszel, dreszcze – w sezonie jesienno-zimowym większość z nas nazwie ten stan przeziębieniem. Tymczasem przyczyną podobnych objawów mogą być zupełnie różne choroby. Niestety, często udajemy się do lekarza dopiero wtedy, gdy nie pomogą środki, które przepiszemy sobie sami.

Nie chodzi tu bynajmniej o domowe sposoby z babcinej apteki. Przygotowany latem sok z malin czy syrop z miodu, cytryny i czosnku sprawdzą się zawsze, ponieważ podnoszą odporność. Lepiej byłoby zadbać o nią zawczasu, ale dobre i to. Warto przed sezonem pełnym chorób spożywać dużo warzyw w stanie surowym, w formie sałatek, koktajli i surówek. Pierwsze jesienne tygodnie są najlepszym momentem, by włączyć do menu ziołowe napary o powszechnie znanych właściwościach uodporniających, jak lipa czy gojnik.

Antybiotyk zawsze pod ręką?

Podczas pierwszych objawów, zamiast sięgnąć po tabletki do ssania na gardło, niektórzy z nas decydują się na antybiotyk, którego zapas został po ostatnim leczeniu. Co więcej, potrafimy wręcz wymusić podczas wizyty w gabinecie lekarskim wystawienie odpowiedniej recepty. Trzeba dodać, że niektórzy lekarze szafują antybiotykami dość lekkomyślnie. Tymczasem antybiotyk – i to nie każdy – zadziała, jeśli przyczyną stanu zapalnego i ogólnych objawów są bakterie.

Co na wirusa?

Jeśli mamy do czynienia nie z bakteryjną anginą, lecz z wirusowym zapaleniem, powinny się pojawić w leczeniu leki przeciwwirusowe, takie jak Neosine czy Groprinosin. Tabletki do ssania na gardło czy inne leki zwalczające objawy to dobry wybór, ale by poznać i zwalczyć przyczynę nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, ponieważ część leków antywirusowych działa na konkretne mikroorganizmy (np. Thamiflu na wirusa grypy). Antybiotyk w takim wypadku może wręcz zaszkodzić, gdyż zanim pobudzi organizm do wytwarzania przeciwciał antybakteryjnych, osłabi go i narazi na działanie wirusa.

Czasem wystarczy łagodne działanie

Kiedy mogą wystarczyć tylko tabletki do ssania na gardło? Wszelkie stany podrażnienia, wywołane zbyt suchym czy zbyt chłodnym powietrzem, powodują nieznośny, często kłujący ból gardła. Gdy zaczerwienienie widać gołym okiem i czujemy dyskomfort przy mówieniu i przełykaniu, warto sięgnąć po sprawdzony lek powoli uwalniający łagodzący podrażnienia składnik. Jednak gdy to nie pomoże, przed zażyciem poważniejszych środków potrzebna będzie porada lekarska.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.