Choroba zwyrodnieniowa stawów – jak z tym żyć?

Choroba zwyrodnieniowa stawów to teoretycznie choroba, na którą cierpią głównie osoby starsze, jednak okazuje się, że dopada ona coraz młodsze osoby. Czy da się normalnie żyć z chorobą zwyrodnieniową stawów i jak zapobiegać jej rozwojowi?

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Nie ma jednej definicji tej choroby, ale lekarze są zgodni co do jednego – choroba ta wynika z braku równowagi pomiędzy niszczeniem a odbudową w obrębie chrząstki stawowej. Na powstawanie choroby wpływa nadmierne obciążenie stawów i obniżenie jakości elementów budujących stawy. Kiedy już do tego dojdzie, kolejne przyczyny można podzielić na takie, na które mamy wpływ i na te niezależne od nas. Specjaliści dzielą tę chorobę na dwie postaci: pierwotną, gdzie przyczyna nie jest znana, a prawdopodobieństwo wystąpienia wzrasta z wiekiem i na wtórną, która ma konkretną przyczynę – nieprawidłowości w budowie stawu, mechaniczne uszkodzenie, przewlekłe choroby.

Jakie są objawy i przyczyny zwyrodnienia stawów?

Są cztery charakterystyczne objawy zwyrodnienia stawów. Z początku występują one podczas ruchu, ale wraz z rozwojem choroby, mogą być odczuwalne także w trakcie spoczynku oraz w nocy. Te charakterystyczne objawy to: ból, zwykle odczuwany tylko w zajętym stawie (niekiedy odczuwany w okolicach stawu bądź w pachwinie) przy wstawaniu i w trakcie ruchu, nasila się w ciągu dnia i ustępuje w trakcie spoczynku; sztywność stawów, występująca albo rano, tzw. sztywność poranna, albo sztywność startowa, pojawiająca się po jakimś okresie bezruchu; ograniczenie ruchomości – pojawiają się problemy ze zginaniem i prostowaniem, np. kolana i może też dojść do nagłego zablokowania ruchu w stawie; trzeszczenia – występują, gdy nierówne powierzchnie stawowe trą o siebie.

Przyczyny choroby są różne. Jak wyżej zostało napisane, mogą być niezależne od nas. Mimo to, warto o siebie dbać. Otyłość sprzyja chorobom zwyrodnienia stawów, podobnie jak cukrzyca i osłabienie mięśni. Warto zatem żyć zdrowo, uprawiać sporty (choć niektóre także przyczyniają się do choroby) i unikać przeciążania stawów.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Zwyrodnienia stawów nie da się w pełni wyleczyć. Można załagodzić objawy, stosując suplementy diety, np. Aspicam Bio czy opokan, albo zadbać o dietę bogatą w kolagen. Warto też zadbać o wagę i kondycję, poddać się termoterapii bądź fizjoterapii. Konkretne leczenie wskaże lekarz, do którego należy się udać, widząc u siebie objawy choroby.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.