Dentysta radzi jak prawidłowo myć zęby

Jak nie popełniać powszechnych błędów i prawidłowo myć zęby

Mycie zębów to jedna z wielu czynności, które towarzyszą nam każdego dnia. Myjemy zęby rano i robimy to wieczorem. Niektórzy ludzie wręcz nie potrafią zacząć dnia zanim nie umyją zębów i pędzą do łazienki zaraz po przebudzeniu, robiąc z mycia zębów pewnego rodzaju rytuał, który umożliwia im dalsze funkcjonowanie. Mycia zębów nauczyli nas nasi rodzice, więc można powiedzieć, że wpoili nam pewne nawyki, które wraz z upływem lat stały się tak oczywiste i „zautomatyzowane”, że nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak myjemy zęby. Myjemy i już. Tymczasem wraz z upływem lat mogły zmienić się zalecane techniki mycia, a na rynku pojawiło się mnóstwo nowych produktów do pielęgnacji jamy ustnej – nie tylko samych zębów!

Podstawę higieny jamy ustnej stanowi oczywiście wspomniane już mycie zębów przy użyciu szczotki i pasty. Zęby myjemy 2 razy dziennie, po 2 minuty. Do mycia zębów najlepiej jest używać pasty z fluorem, mimo że od jakiegoś czasu coraz częściej można usłyszeć głosy, że fluor jest szkodliwy – jest to prawda tylko częściowa, ponieważ fluor faktycznie może szkodzić, ale w dużo większych dawkach niż te, które znajdują się w przeciętnej paście do zębów. Szczotkowanie zębów zapobiega nawarstwianiu się kamienia nazębnego, który jest przyczyną próchnicy i chorób dziąseł.

Przy wyborze szczotki należy kierować się własnymi preferencjami. Nieważne, czy lubimy zwykłe szczotki, czy szczotki elektryczne – chodzi o to, by szczotka dobrze spełniła swoją rolę, czyli pomogła nam dokładnie oczyścić zęby z resztek jedzenia. Jeśli chodzi o miękkość włókien szczotki, to większości ludzi poleca się średniej miękkości szczotki, ponieważ zbyt sztywne mogą ranić dziąsła i zdzierać szkliwo, a zbyt miękkie nie doczyszczą zębów dokładnie.

używanie nici dentystycznej
Podczas używania zwykłej szczotki ważne jest jej ułożenie. Być może ruchy okrężne wyglądają fajnie na reklamach albo zachęcają dzieci do mycia zębów, ale dorosłym poleca się inną technikę. Szczotkę należy ustawić pod kątem 45 stopni, końcami włókien do góry – jeśli szczotkujemy górny rząd zębów – lub dołu – w przypadku szczotkowania dolnego rzędu zębów – i zaczynając od podstawy dziąsła, wymiatać resztki jedzenia ruchem w jednym kierunku. Jest to technika zalecana przez dentystów szczególnie do usuwania resztek spomiędzy zębów, ponieważ nawet najdroższe szczotki mogą sobie nie poradzić z czyszczeniem tych wąskich przestrzeni. Po skończeniu czynności wymiatających możemy dla pewności oczyścić powierzchnię zębów w sposób tradycyjny czyli szczotkując na boki, pod warunkiem jednak, że będziemy robić to bardzo delikatnie. W żadnym razie nie należy szczotkować zębów w pionie, ponieważ w przeciwnym razie narażamy się na odsłanianie szyjek zębów, a jest to proces nieodwracalny, zaś odsłonięte szyjki zębowe sprawiają, że zęby stają się nadwrażliwe na ciepło czy zimno.

Profesjonalna pomoc dentysty

Jeśli czujemy że potrzebujemy profesjonalnej porady należy udać się do dobrego dentysty zapraszamy do Klinki Projekt Uśmiech w Gdańsku.

Oprócz samych zębów należy koniecznie zadbać o higienę języka, na którym też przecież mogą zbierać się bakterie powodujące psucie się zębów czy nieświezy oddech. Współczesne szczoteczki do zębów są po przeciwnej stronie włókien pokryte gumową „tarką”, która służy czyszczeniu języka, ale nic się nie stanie, jeśli język oczyścimy włóknami do czyszczenia zębów.

Po jednym z dziennych szczotkowań zębów zaleca się używać płynu do płukania jamy ustnej i nitki dentystycznej. W przypadku płynu ważne jest, by odczekać co najmniej 30 minut od zakończenia szczotkowania – dzięki temu fluor ze szczotkowania zdąży przylgnąć do zębów i nie wypłuczemy go. Podobnie należy odczekać co najmniej 30 minut przed jedzeniem czegokolwiek po szczotkowaniu lub płukaniu zębów. Tak samo należy poczekać ze szczotkowaniem co najmniej 20 minut od zjedzenia posiłku, by kwasy z jedzenia w połączeniu ze składnikami w paście do zębów nie weszły w reakcję i nie przyczyniły się do szybszej erozji szkliwa.

Zęby nitkujemy delikatnie wsuwając nitkę dentystyczną po ściance zęba i tak trzymając przesuwamy w tył i w przód po obu stronach szczeliny. Jeśli nie będziemy wsuwali nitki po ściance, nitka może wystrzelić jak struna i poranić nam dziąsło.

Szczotkę należy także wymieniać co 3–4 miesiące, ponieważ mogą się na niej zbierać bakterie lub zwyczajnie może się zużyć i nie być taka skuteczna.

Ścisłe przestrzeganie powyższych zasad pozwoli nam zachować zdrowe zęby na dłużej, a do dentysty chodzić tylko na badania kontrolne.

 

Artykuł sponsorowany

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Redakcja

Specjaliści ds. copywritingu Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.